Mesajı Okuyun
Old 01-12-2006, 10:58   #1
faruksa

Varsayılan Şiddete Başvurmadan Polise Direnmek Suç Olmaktan Çıktı

Suçlular üzerindeki caydırıcı etkisinin azalmasından şikâyet eden polise bir kötü haber de Yargıtay'dan geldi. Yüksek Mahkeme, kendisinden ehliyet ve ruhsat isteyen güvenlik güçlerine, 'Ben kimseye ruhsat vermem, siz kim oluyorsunuz?' diyen sürücüye ceza verilemeyeceğini belirtti.
'Görevli memura pasif direnme'nin yeni Türk Ceza Kanunu'nda suç olmaktan çıkarılmasını da bu karara gerekçe gösterdi. Yargıtay kararına konu olan hadise Aydın'da yaşandı. Alkol alarak direksiyon başına geçen bir kişi, teybin sesini yükseltince vatandaşlar tarafından polise ihbar edildi. Bunun üzerine seyir halindeki aracı durduran polis, alkollü şahıstan ehliyet ve ruhsat istedi. Ancak sürücü, "Ben kimseye ruhsat vermem, siz kim oluyorsunuz? Siz benden kimlik alamazsınız, sizi tanımam. Benim karım hapiste, bana işlem yapamazsınız." diye bağırdı.
Trafik görevlileri, ehliyet ve ruhsat göstermeyen ve kendilerine bağıran şahıs hakkında suç duyurusunda bulundu. Davaya bakan Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesi, belge göstermeyi reddeden sanığı, eski Türk Ceza Kanunu'nun 260. maddesindeki 'memura karşı pasif direnme suçu'ndan hapse mahkum ederken, bu cezayı da 45 YTL para cezasına çevirdi. Adalet Bakanlığı'nın yazılı emir başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı yasada değişiklik yapıldığı gerekçesiyle hukuka aykırı bularak bozdu. 1 Haziran 2006'da yürürlüğe giren yeni TCK'ya göre kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engelleme suçunun oluşması için cebir veya tehdit kullanmak gerektiği vurgulanan kararda, sanığın polise karşı sadece sözlü olarak direndiği, cebir veya tehdit kullanmadığı belirtilerek yeni yasa uyarınca beraat kararı verilmesi istendi. Kararın sonuç bölümünde bozma gerekçesi şöyle açıklandı: "Sanığın olay tarihinde sarhoş olduğu, arabanın teybinin sesini yüksek olarak açmasından dolayı çevreyi rahatsız ettiği, bu durumun şikâyet edilmesi nedeniyle olay yerine gelen polis memurlarına, 'Sürücü belgemi vermiyorum, ruhsatımı da vermiyorum, ben sizi tanımıyorum.' demekten ibaret. Eyleminin eski TCK'nın 260. maddesinde öngörülen pasif direnme suçunu oluşturduğu belirtilmiştir. 1 Haziran 2006'da yürürlüğe giren 5237 sayılı yeni TCK'nın 265. maddesinde cebir ve tehditle görevi yaptırmamak için direnme suçu düzenlenmiş olup, kişilerin görevliye karşı gerçekleştirdikleri cebir ve tehdit içermeyen pasif nitelikteki eylemlerin suç olarak benimsenmediği anlaşılmıştır." Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'na göre, emniyet görevlilerinin, kamu güvenliğini sağlamak amacıyla vatandaşlardan kimlik sorma yetkisi bulunuyor. Kanuna göre kimliğini ispat edemeyenler, arandıklarının tespiti için 24 saate kadar gözaltına alınabiliyor.
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=464088