Konu: çek (acil)
Mesajı Okuyun
Old 06-09-2007, 18:23   #22
Jeanne D'arc

Sayın Suat Ergin,

Yanılıyorsunuz, benim cevabımda çelişki yok.

Zikrettiğiniz husus benim de kafama takılmıştı. Ancak Sayın avengardea'nın sorusunda; ödemeden men talimatı verilen tarih, çekin keşide tarihi, çekin ibraz tarihi belirtilmemiştir. Ödemeden men talimatı verilmesinden itibaren 15 gün sonrası ve çekin ibraz tarihinden 10 gün sonrası gibi muğlak tarihler söz konusu idi.

Çek keşidecesi, ödemeden men talimatını, keşide gününden önce vermiş olabilir ve hatta çok muhtemeldir ki durum böyledir.

Veya çek lehdarı, çeki keşide gününü beklemeksizin ibraz ederek, arkasını yazdırmış olabilir. Özellikle çekin keşide gününden önce yazdırılması halinde, düzeltme hakkının keşide gününden itibaren + ibraz süresi+10 günlük sürede kullanılması gereği ortadadır.

İşbu nedenle düzeltme hakkını önermekte bir beis görmedim. Yukarıda belirttiğim olasılığın gerçekleşme ihtimali bir yana; kanuna göre keşide günü + ibraz süresi + 10 gün içinde DÜZELTME HAKKI kullanılabilir.

Diğer yandan sadece soruda verilen bilgilerden bu çekin 10 günlük ibraz müddetine haiz çeklerden olduğunu nasıl çıkardınız? Pekala bu çek 1 ay ve 3 aylık ibraz müddetine sahip de olabilir değil mi?

Alıntı:
Yazan madde 8

keşide gününe göre hesaplanacak ibraz süresinin bitim tarihinden itibaren en geç on gün içinde

10 günlük ibraz müddetini haiz çeklerden olsa bile ve soruda verilen haliyle; keşide günü+ibraz süresinin sonu (10 gün)+10 gün=20 gün!

Saygılarımla.