Konu: Yeni Anayasa
Mesajı Okuyun
Old 31-12-2008, 17:18   #69
koçeroo

Varsayılan sivil anayasa

Ben hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Sivil Anayasa Taslağı hakkında bir çalışma yapmayı planlıyoruz ve bilgi almak için burda yazılanlardan yararlanmaya çalışıyorum
Bazı arkadaşlar yeni anayasada yazan 'Eğitim ve öğretim dili Türkçedir. Türkçeden başka eğitim ve öğretim yapılması ile ilgili esaslar demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olarak kanunla düzenlenir.' metnini okullarda farklı dillerde eğitim ve öğretimin yapılmasını ve dolayısıyla Kürtçe eğitime yeşil ışık yakıldığını bildirmişler ve bunun devlet-ulus modeline zarar vereceklerini yazmışlar.
Genç bir hukuk öğrencisi olarak insanların kendi dillerinde eğitim ve öğretim hakkından yararlanmaları temel hak ve özgürlükler açısından gereklidir diye düşünüyorum
1961 Anayasası bununla ilgili bir düzenleme getirmemiş 82 Anayasası ise Lozanda Azınlıklar başlıklı 39.maddesine aykırı olarak Türkçeden başka bir dil Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz. maddesini getirmiştir. Lozanda Türk Hükümeti bu maddeye aykırı bir hüküm uygulayamaz ve bu maddeyi değiştiremez demektedir. Hem Lozana hemde temel hak ve hürrüyetlere aykırı olan 82 anayasasının bu metni yeni anayasanın öngördüğü bu metinle değiştirilmesi daha uygun değilmidir.
Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim .
Saygılarımla