Mesajı Okuyun
Old 09-06-2010, 18:47   #79
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
Yazan Seliim BALKU
Sigara denetimini birebir yaşayan arkadaşım verdiği bilgiye göre; avukatlık bürosunda, "bu işyerinde sigara içilmez, içilirse cezası şu kadardır.." uyarısının olup olmadığı, odalarda sigara kokusu ve dumanının olup olmadığı, kültablalarında külün olup olmadığını kontrol ediliyor.

Bana böylebir zorunluğun kaynağını açıklayabilirmisiniz? İyi bundan sonra "fiyatlara kdv. dahildir, vb. tabelalarını da asalım. bir ara bu da tartışılmıştı. Hatta her esnafın dükkanında gördüğümüz peşin satanın hali, veresiye satanın hali afişlerini de koyalım.

Arkadaşlar yapmayın: Sigara yasağı avukat bürolarının serbestçe denetlenmesi için bir yol olamaz. Avukat bürosunun aranmasının, denetlenmesinin usulü düzenlenmiştir. Bu düzenleme çerçevesinde gereken yapılmalıdır. Yoksa herhangi bir nedene dayanarak ben bu düzenlemenin dışındayım, bu nedenle gidip avukat bürosunu ararım denilemez. Bu düşünce biçimi son derece tehlikeli sonuçlara yol açabilecek bir yorumdur. Kimse benim bürom aranamaz geleni vururum demiyor. Gerekçelerim de son derece net. Sizin gerekçelerinizi merak ediyorum.

Doğru vergi levhasının asılı olup olmadığı anında kontrol edilebilecek bir şeydir. Bu bir alışkanlıktır. Sürekli asmıyorsam memur bir gün geldi diye asacak halim yok. Astıysam da ceza kuralı amacına ulaşmıştır. Artık vergi levham sürekli duvardadır. Buradaki tartıışma sadece şu kadar ceza da ödemeliydin noktasında mı yoğunlaşıyor? Böyle düşünürsek tüm meslektaşların birbirinin açığını kollaması gerekir. Benim böyle bir mantığım yok. Herhangi bir yer araması için hakimden izin alınması gerekirken avukat bürosuna görevlinin gelip kontrol yapacağım demesini ve bir avukatın da bunu kabullenmesini anlayamıyorum.

Herhangi bir vatandaş için hakim izni gerekli, avukat için böyle bir izne gerek yok. Garip bir mantık. Benim bürom lokanta değil, ticaret siciline kayıtlı değilim, esnaf odası mensubu değilim, benim bürom bana, mesleğime ayrılmış bir yer. Notlarım büromda bulunur. Evraklarım büromdadır. Adam girecek, tabela astın mı diye bakacak, sigara kokusu koklayacak, sigara kokusu varsa kültablasını nereye sakladın diye beni sorgulayacak veya dosyaların arasınabakacak. Yapmayın arkadaşlar.

Size eski bir deyim hatırlatmak isterm:

Ağaç kendisini kesen baltaya seslenmiş. Sen bana bir şey yapamazdın ama neyleyim ki sapın bendendir. Ağacın kesilmesine neden olan da sap.

Saygılar