Mesajı Okuyun
Old 30-11-2007, 22:41   #112
akdevrim

Dikkat

....Edebiyat yazına,özellikle şiire duyduğum ilgi orta okul yıllarıma kadar gider...Lise yıllarında sosyal faaliyet olarak kültür ve edebiyat kolunu seçmiştim..Okulda hep Kültür ve Edebiyat kolu başkanlığını Rahmetli edebiyat hocam oya sunar arkadaşlar hep beni secerdi..Bir gün bir arkadaş Nazim Hikmete ait şiirler getirdi..Okulun duvar gazetesinde asmayı düşündük...Edebiyet hocamız yasakcı olmamasına rağmen,bunu astırmadı...Nedenlerine girmeyeyim.Sonra üniversite hayatımda bu hocamı her Samsuna gidişimde ziyaret ederdim...Okuldan sonra Almanyaya gittim..Bende iyi kötü, cebimde param olsun olmasın kitapcı vitrinlerini okumadan geçmezdim...Aynı huyum Almanyada da nüksetti...Bir gün Hannover kentinde kitapcının önünden gecerken Şair Nazim Hikmetin Almanlar için yazılmış kitabını vitrinde okudum...Sınırları aşmış bir şairin kendisiyle sanki karşılaştım..Lisede şiirlerini duvar gazetesine asamamıştık..O günleri anımsadım.Bir tuhaf oldum...
Bunu yazıyla anlatamam...Ben şahsen...Bütün şairlerimizin hayatlarını,yaşadığı koşulları,ilgilendiği edebi akımları önceden beri hep inceleme yoluna gitmişimdir..Şairlerin gecirdiği cocukluk evreleri,ilgilendikleri düşünce akımları
tarafımdan mercek altına alınmaya calışılmıştır...
....Sevgili şiir severler,bu anımı yorum katmadan şiirle ilintili olduğu için sizlerle paylaştım...Sevgili edebiyat hocama rahmet diliyor sizleride şiir inceliği ile selamlıyorum...

akdevrim.30.11.2007.istanbul.zeytinburnu.