Mesajı Okuyun
Old 04-10-2008, 23:01   #2
m_argun

Öncelikle X şirketine karşı açacağınız dava menfi/müsbet zararın tazmini davası olamaz. Zira bu iki dava sadece sözleşmenin tarafı olan kişiye belirli bazı sebeplerle açılabilir.

Burada değerlendirilmesi gereken X şirketine karşı açılmasması muhtemel maddi/manevi tazminat davalarının nasıl sonuçlanacağı... Öncelikle şu an itibariyle (henüz aracı daha düşük bir bedelle satıp zararınızın oluşması durumu oluşmadığı için) herhangi bir maddi zararınızın oluşmadığı için maddi tazminat davası açamazsınız. Söz gelimi müvekkiliniz galericilik yapan biri olsaydı belki bir ihtimal "Ben arabayı satıp parayı çevirecek yeni arabalar alacaktım, onları satıp paramı katlayacaktım, ancak aracı hala satamadım, maddi zararım doğdu" gerekçesiyle maddi tazminat davası açabilirdiniz. Ancak şu anda bunu açamazsınız. Ama eğer müvekkiliniz aracı ilk sözleşmedekinden daha düşük bir bedelle satmak zorunda kalırsa (yargıtay yüksek bir bedelle satma imkanının olup olmadığı araştırılması gerektiğini söylüyor.) aradaki fark için maddi tazminat davası açabilirsiniz.
Ancak X şirketine manvi tazminat davası açabilirsiniz. "müvekkilin sağlam olan aracına kazalı denmiş, müvekkil alıcının ve toplumun önünce, hileli satışlar yapan yalancı bir satıcıymış durumuna düşüldüğü için, onuru kırılmış, manevi çöküntüye uğramıştır... vs." gerekçesiyle manevi tazminat davası açabilirsiniz.

2. sorunuza gelince sanırım burada B kişisine karşı açılacak bir davayı kastediyorsunuz. Haksız fiil yapan B'ye karşı açacağınız manevi tazminat davasında bu raporu kullanabilirsiniz. Hatta bu rapor yeterli olacaktır.

Özetle X'karşı menfi/müsbet zararın tazmini davası açılamaz. Şu an için maddi tazminat davası açılamaz. Manevi tazminat davası açılabilir. B'ye karşı manevi tazminat davası açılabilir. Ayrıca hastane masrafları vs olmuşsa ve elinizde belgeleriniz varsa bunların tazmini için maddi tazminat davası da açabilirsiniz.

İyi çalışmalar.