Mesajı Okuyun
Old 21-12-2012, 09:03   #11
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Üstat, peki Yargıtay'ın
şeklindeki yıllık izinle ilgili görüşünün istirahtlı süre için de kıyasen uygulanabilmesi konusunda düşünceniz ne olur?

Saygılar,

Üstadım, Yargıtay'ın daha önceki uygulamasından haberdar değilim ancak benim bireysel iş hukukuna ilgi duyduğum 2008 yılından bu yana verdiği kararlarda maktu olarak bu ifadenin geçtiğini, dayanağı veya gerekçesi konusunda herhangi bir kaynak veya karara işaret etmediğini görüyorum.

Bana göre bu kararlar şu yönden hatalıdır: Yeni iş arama hakkı ve yıllık izin hakkı yasadan doğmakta hatta anayasadan güç almakta, işçi tarafından dahi bu haktan vazgeçilememekte ve çalışırken parasal karşılığı da bulunmamaktadır. Yani ister işçi ister işveren ihbar önelli fesih hakkını kullansın, bu haklar açısından sonuç değişmemelidir. Çünkü yasaya konuluş amaçları işçinin kendisinin dahi vazgeçmesine engel olunacak şekilde düzenlenmiş ve işçi kendisine karşı korunmuştur. Malumunuz yeni iş arama izni hakkı kullanılırken tamamlanmadan işçi yeni bir iş bulunca artık bu hakkını kullanamamakta, bu hakkını kullanmayıp ücretini de talep edememektedir. Hakeza yıllık izin süresi de kesintisiz kullanılması gereken ve vazgeçilemeyen dinlenme süresidir. Görülüyor ki yasa koyucu işçiyi kendisine karşı dahi korumak istemiştir. Bu nedenle her iki hak için de feshin kim tarafından yapıldığının önemi bulunmamaktadır.

Bu nedenle ben işçi tarafından önelli fesihte de olsa, yıllık izin süresi ile bildirim süresinin iç içe geçemeyeceğini düşünüyorum. Diğer taraftan istirahat mantığı da bence aynıdır. İşçime rapor verildiğine göre çalışmayacak durumdadır. Çalışamayacak işçinin bildirimli fesih süresinin de başlamayacağını düşünüyorum. Saygılar.