Mesajı Okuyun
Old 20-08-2013, 13:40   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Arkadaşlar iyi çalışmalar;
Benim sorum; davacı taraf kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmediğini iddia etmekte fakat elimizdeki bordro ve dekont örneklerinde ödenmeyen son 2 aylık ücretle birlikte ihbar, kıdem ve yıllık izin ücretlerinin ödendiğini gösteren belgeler mevcut. Mahkeme dekont sunmamıza rağmen, dekontta maaş ödemesi açıklaması bulunması sebebiyle ihbar kıdem ve yıllık izin ücretlerinin ödendiğinin kanıtlanamadığı gerekçesiyle davayı kabul kararı vermiştir. Bu arada dekontlarda herhangi bir ihtirazı kayıt emaresi bulunmamaktadır. Mahkemenin verdiği kararın Yargıtay kararı ve içtihat olarak bir dayanağı var mıdır?
Konuyla alakalı lehimize Yargıtay kararı arıyorum. Yardımlarınız ve foruma katkılarınız için teşekkürler
Sayın Hasan Yiğit Çolak;

Yargıtay içtihatlarına göre; kıdem ve ihbar tazminatı ile sair hakların ödendiğinin göstergesi olabilecek ihtarnamede ödemelerin açıkça ve kalem kalem belirtilmek suretiyle ifade edilmesi gerekmektedir ve ibraname iş akdinin sona ermesinin ardından düzenlenmelidir.

Belirttiğiniz dekontların makbuz hükmünde olduğu, ancak kıdem ve ihbar tazminatları için "ayrı ayrı" "şüpheye yer bırakmayacak şekilde" ve "açıkça" kıdem ve ihbar tazminatı olarak ödeme yapıldığı anlaşılabilir mahiyette ise işçinin kıdem ve ihbar tazminatının ödenmediğini iddia etmesinin hakkın kötüye kullanılması olacağı kanaatindeyim.

Ancak anlatımınızdan, kıdem ve ihbar tazminatlarının ödendiği anlamına gelecek şekilde dekont metninde ibare olmadığı sonucuna varıyorum. Bu durumda kıdem ve ihbarın ödendiğini işverenin tamamlayıcı delillerle ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla..