Mesajı Okuyun
Old 13-09-2006, 14:45   #1
jeny3435

Soru Yasal ve Ticari Faiz uygulamaları

--- 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanunun
1.maddesinde öngörülen Kanuni Faiz oranının
1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere yıllık
% 12#8217;den %9 'a indirilmesi 19/12/2005 tarihli ve
2005/9831 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kararlaştırılmıştır.Taraflar
arasında faize ilişkin bir sözleşme var ise kararlaştırılan oranın
uygulanacağı da Kanunda belirtilmiştir.

--- Aynı yasanın 15/12/1999 - 4489/2 md. ile değişik 2/2 maddesine
göre, T.C.M.B.'nın önceki yılın 31 Aralık günü kısa vadeli avanslar
için uyguladığı oran( avans faiz oranı ) yukarıda açıklanan miktardan
fazla ise , arada sözleşme olmasa bile ticari işlerde temerrüt faizi bu
oran üzerinden istenebilir.

--- Şu durumda , 1.1.2006 tarihi itibariyle Yasal faiz %9,
Ticari ( Avans faizi ) % 25 tir.

Sanırım buraya kadar hiç kimsenin itirazı yoktur.Fakat ben geçmiş yıllara ait karmaşanın halen bir açıklığa kavuşmadığını görüyorum.
Dünden bu yana bu konuya ilişkin makale,yazı,açıklama ve forumları okuyorum ve kafam daha da karıştı.Faiz oranlarının Bütçe Kanunlarına göre mi, 3095 sayılı Kanuna göre mi yoksa Merkez Bankasının açıkladığı oranlar ve tarihler dikkate alınarak mı uygulanacağı konusunda
benimle birlikte pek çok meslektaşın kafasının da karışık olduğu sonucuna vardım.Çünkü faizlerin uygulanmaya başladığı tarihleri ve oranları gösteren onlarca farklı tablo var ve genelde benzer olmakla birlikte daha çok Merkez Bankası'nın 31 Aralık ve 30 Haziran tarihlerini beklemeksizin dönem aralarında ( 13 Ocak 2005,25 Mayıs 2005 gibi) yaptığı faiz indirimlerinin uygulanmaya başlanacağı süreler konusunda ayrılıklar var.Şöyleki:

Merkez Bankası avans faizi oranlarına, 3095 sayılı yasa gereği , 30 Haziran ve 31 Aralık günü bakılır.Bu tarihteki avans faiz oranı, halen uygulanan orandan 5 puan altta veya üstte ise 1 Temmuz veya 1 Ocaktan itibaren uygulanacaktır.Daha az olan farklılıklar dikkate alınmayacak ve dönem rasaındaki iniş çıkışlar da dikkate alınmayacaktır.Yasanın lafzından çıkan sonuç bu.

Fakat eğer Merkez Bankasının faiz değişiklikleri günü gününe uygulanırsa ortaya çok farklı bir tablo çıkacaktır.

Eğer bu karışıklığa Bütçe Kanunlarındaki karmaşayı eklersek olay içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.Görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim