Mesajı Okuyun
Old 08-06-2010, 19:33   #28
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Kamu düzeni kavramı, kişisel menfaatlerin önüne geçer. Bunun gibi, kamu düzenini sağlamak adına ceza yargılamasında mahkeme, ilgilileri istemese bile maddi gerçeği bulmak zorundadır. Bu kapsamda işlenen bir suçun failinin bulunması, delillerin elde edilmesi vs. nedenlerle gerekiyorsa re'sen otopsi yapılabilir ve buna ilgilileri itiraz edemez.

"Ben istemiyorum, bu nedenle beden bütünlüğümü bozamazsınız" cümlesini sağken yaşadığımız süre için diyebiliriz ama "öldükten sonra otopsi gerektiği hallerde bile uygulamayın" diyemeyiz.

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Alıntı:

Yazan Adli Tip

Ben de "otopsi yapılmamasını isteyebilmenin" hukuken kabul gören bir talep olması gerektiğini düşünüyorum.

Aynı düşüncedeyim. Çünkü;

- Kişinin malları için bile ölüme bağlı tasarrufta bulunabildiği gözönüne alındığında, eşyadan daha önemli olan bedeni üzerinde de ölüme bağlı tasarrufunun hukuken mümkün olabilmesi gerekir.

- Kamu düzeni gerekçesi ya da ceza hukukunda maddi gerçeğin bulunması ilkesi bunun önüne geçemez. Nasıl ki hukuka aykırı elde edilen diğer deliller, kamu düzeni gerekçesi ve maddi gerçeğin bulunması ilkesine rağmen ceza yargılanmasında kullanılamıyorsa, kişinin bedeni üzerindeki ölüme bağlı tasarrufu da dikkate alınıp otopsi delili kullanılamamalıdır.

Bir seminerdeyim. Seminerde kaldığım süre içinde THS'den ayrı kalırım diye üzülmüştüm. Bu satırları okduğunuza göre bedavadan ınternete ve bu vesile ile THS'ye girme olanağı buldum demektir.

Alanı ilk okuduğumda Sayın Dikici'nin öne sürdüğü görüş aklıma daha yatmıştı. Olay üzerinde biraz düşündükten ve konunun Almanya'da nasıl ve hangi gerekçe ile bir çözüme ulaştırıldığını gördükten sonra Sayın Aladağ, Adli Tip ve Sayın Av.Özgür KARABULUT'un görüşüne yakın bir görüşü akla daha yakın buldum.

Alman Anayasa Mahkemesi'nin ve Yargıtay'ının görüşü şü: Kişinin maddi ve manevi varlığını geliştirmesi ve kendisi hakkındaki bilgiler konusunda bir dokunulmazlık hakkı vardır. Ve bu hak postmortaldır(ölümden sonra da devam eder) Alman hukuku bunu göz önünde bulundurarak ve kişiliğin dokunulmazlığına dayanarak diyor ki, 'kişinin rızası olmadan kimse vücut dokunulmazlığına halel getieremez' Bu kendi rızası olmadan şartı, ölümden sonra da devam eder.

Mahkeme kararına konu olan söz konusu olayda ölen erkeğin eşi 'otopsi yapılabilir' diye rızasının belirtmişti.

Bildiğim kadarı ile Alman hukuku sadece bulaşıcı hastalık söz konusu olduğunda ve ölen kişinin bu hastalığa yakalanmış olma ihtimali söz konusu olduğunda rıza alınmadan otopsi yapılabileceğini kabul ediyor.

Saygılarımla