Mesajı Okuyun
Old 08-06-2010, 16:26   #15
Admin

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
sonrasında olabilecek şüpheli ölümü üzerine otopsiyi reddebilir mi
Şüpheli görülen bir ölüm için otopsi yapılıyorsa burada şüphenilen suç çoğu kez kasten öldürme (TCK 81) demektir ki bu oldukça ciddi ve soruşturulmasından mağdurun rızası olsa bile vazgeçilemeyecek bir suç. Zira adam öldürme suçunu işleyen bir kişiyi yakalamaya çalışırken tek amacımız işlediği suçu cezalandırmak değil, toplum için ciddi bir tehlike oluşturan bu kişinin benzer bir başka suçu işlemesini de engellemektir.

Adam öldürme gibi bir suçun soruşturması sırasında failin yakalanmasını sağlayacak delillere ulaşmayı zorlaştırmamak gerek diye düşünüyorum. Böyle bir soruşturma yapılırken, hakim kararı ile gerektiğinde iletişim dinlenebilmekte, konutlarda/özel mülkiyette arama yapılabilmekte, sanıklar isteği dışında parmak izi vermeye kan/DNA testi yaptırmaya zorlanabilmektedir. Öldürüldüğü düşünülen kişinin cesedi üzerinde araştırma yapılmasının engellenmesi ise bence talep kimin olursa olsun (ölünün yakınları, ölünün kendisi vs.) kabul edilebilir değil. Ancak otopsi yapılabilmesi için öncelikle ciddi bir suç şüphesi olması /hakim kararı şartı vs. getirilebilir mi veya bu şartlar sağlanıncaya kadar otopsi yapılmaması vasiyet edilebilir mi denirse, ben de katılabilirim. Ama sadece bir kişi ölümünden önce vasiyet etti diye, adam öldürme suçunu işleyen bir kişinin yakalanmasını engelleyecek şekilde topyekün otopsi yasağı getirilmesini kamu düzeninin korunması açısından mümkün görmüyorum.