Mesajı Okuyun
Old 20-03-2008, 11:32   #16
Av.muhittinköylüoğlu

Değerli meslektaşlarım,

(peki sayın muhittin bey baroya kayıtlı olan ancak fiilen çalışmayan avukatın sigorta durumu nasıl olacak(özellikle emeklilik açısından)? ona da açıklık getirirseniz sevinirim.)

ben bir başka meslektaşımın bu sorusuna cevap vermeye çalışmış idim.

Son iki soruya gelince
öncelikle bizler avukat olarak hukuku bilmek zorundayız.barodaki sigorta servisindeki memur yanlış cevap verip yanlış yönlendirmişse ve ahtta baro yönetiminden bir meslektaşımız yanlış yönlendirmişse hukuku bilmesi gereken bizlerin kabahati değilmidir yanlış olan

Bu sorulara ise daha önceden esasen cevap verilmiş aynen aktarıyorum
bu konuda uzman sigorta müfettişi ve yazar sayın ali tezel'in bir soruya verdiği cevap aşağıdadır.
selam ve saygılarımla
ibrahim balcıoğlu
smmm

Avukat Eş Çalışmaz mı?
7 yıldır öğretmen olarak çalışıyorum ve 1,5 yıl önce evlendim. Eşim, Adana barosuna kayıtlı avukat ve SSK’ya topluluk sigortasından prim ödüyor. Barodan aldığımız yazıyla beraber 1 yıldır eş yardımı alıyorum ama kafama da takılıyor, sağlık karnesi de benim üzerime kayıtlı yani benden yararlanıyor. İsmi Mahfuz

Adana barosuna kayıtlı eşiniz için halen çalıştığınız okuldan (kamudan) çalışmayan eşler için verilen eş yardımı alıyorsanız bu yasal değil. Ancak burada önemli olan husus eşinizin avukat olarak bilfiil çalışıp-çalışmadığının belirlenmesidir. SSK’ya topluluk sigortası ödediğini belirttiğinizden fiilen avukat olarak çalıştığı ortaya çıkıyor. Fiilen çalışan eş için siz (bütçeden) eş yardımı alamayacağınız gibi sizin üzerinizden sağlık yardımı (sağlık karnesi) de alması kanuni değil. Durumun ortaya çıkması halinde eşiniz için ödenen eş yardımı paraları ile sağlık giderleri sizden faizi ile geri istenir. Eşiniz, Topluluk Sigortası kapsamında kendisi için sağlık primi de ödemelidir.