Mesajı Okuyun
Old 20-03-2010, 03:31   #7
Avukat Ali TÜRKER

Alıntı:
Yazan mna6323
Merhabalar;
Müvekkilem davalı olduğu boşanma davası, 18.12.2009 tarihinde kesinleşmiştir. Boşanma davasının duruşmalarına davalı kadın, eşinin "davadan vazgeçtim gitmene gerek yok" gibi sözlerine kanarak duruşmalara katılmamış ve mahkeme boşanmaya karar vermiştir. Cahiliyetten ve sahipsizlikten davalı müvekkilim kararı temyiz edememiş ve karar kesinleşmiştir.Tabi davalı kadına herhengi bir nafaka tazminata falan da hükmedilemedi ve 2 küçük çocukta babada kaldı.
.................Saygilar..
Sayın meslektaşlarım maddi manevi tazminat ve eşya davalarının ayrıca açılabileceğini yerinde olarak ifade etmişler. Ben de uygulamada pek yapıldığını zannetmediğim ancak benzeri durumların olduğuna tanık olduğum bu olay için ayrıca şöyle de bir ekleme yapmak istiyorum.

Erkeğin kadına 'davadan vazgeçtim gitmene gerek yok ' diyerek aldatıcı sözler söylemesi, açıkça kandırmadır. Yasal hakların kullanılmasının engellenmesidir.

1 - Kadın davayı takip etmediğinden belki de kusurlu bulundu ve açtığı tazminat davasında kesin hüküm nedeni ile başarılı da olamayackatır. İşte bu nedenle tazminat davasından pek ümitli olmamak gerekir... Peki bu halde eski hale getirme hususu ele alınabilir mi...

2 - Erkeğin aldatıcı davranışının zarar verme kastıyla yapıldığı, kadının yasal haklarını kullanmasını önlemek amacını taşıdığı dikkate alındığında suç ve haksız fiil olması halinde ayrı bir tazminatı gerektirip gerektirmeyeceği değerlendirilebilir mi...

3 - Eski hale iade sağlanamaz ise erkeğin aldatıcı davranışını hukuk ya da ceza mahkemesinde ispat eden kadın boşanma davasında erkeğin kusurlu davranışı nedeniyle elde edemediği hakları yeniden sağlama imkanına kavuşabilir mi...

Esasen daha evvel karşılaştığım ancak uygulamasını yapmadığım bir konuya benzediği için, her bir ihtimale dair daha evvelden edindiğim kanaatlerim var ancak başka merak eden veya sonuç alan meslektaşım varmıdır, paylaşım için 3 soruyu yöneltmek istedim.
Selam ve saygılar....