Mesajı Okuyun
Old 10-01-2012, 15:15   #9
Av. Yasin Yıldız

Bence davanızı açmadan önce 5999 ve 6111 sayılı kanunları iyi araştırın. zira bu kanunlar halen bu davalarda hayati önem taşımaktadır. uzlaşılmak istenilemdiğinin mahkeme safhasında beyan edilmesi halinde davanın devam edeceği hükmü 5999 ve 6111 sayılı kanunlar yürürlüğe girmeden önce açılmış davalar için geçerlidir. bu kanunların yürülüğe girmesinden sonraki uygulama konusunda halen bir belirsizlik söz konusudur.

davanın belirsiz alacak davası olarak açılıp açılmayacağı hususu net değildir. kanunun yorumunda bu şekilde açılmasında bir engel olmadığı çıksada ben bu davaları belirisiz alacak davası olarak açan henüz görmedim. kısmi dava açabilirisiniz.

husumeti her iki kuruma yöneltmeniz sizin lehinize olur. zira dava bir kurum lehine husumetten red edilse bile ödeyeceğiniz vekalet ücreti 1200tl civarında kalacaktır.

mesleğinizde başarılar dileğiyle.

Alıntı:
Yazan av.r.uğurlu
evet sizin belirttiğiniz sayfadaki yargıtay kararında, uzlaşmak istenilmediğinin mahkeme safhasındaki beyanını mahkeme kabul etmiş ve yargıtay da bunu yerinde görmüştür. ben de bu yüzden uzlaşmaya gidilmeden dava açılabileceğini düşünüyorum.
Burada iki ayrı yol genişletilmesi sonucu iki farklı zamanda işgal var. caddeye bakan taraftan 46 metrekare sokağa bakan taraftan ise 180 metrekare farklı zamanlarda yola gitmiş . aynı yer olarak mı değerlendirilir yoksa cadde için farklı sokak için farklı mı değerlendirilir? benim bildiğim kadarıyla caddelerin kamulaştırmasını büyükşehir sokakların kamulaştırmasını ise ilçe belediyesi yapıyor ama emin de değilim açıkçası.