Mesajı Okuyun
Old 24-05-2015, 13:51   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
5 sene önce çocuklarımın velayetini babalarının tehtitleri ile zorla babasına verdim.Şimdi geri almak istiyorum.Fakat velayet almadan çocukları ayrı tutuğum evime götürürsem suçlu duruma düşermiyim.Yoksa velayet davasımı açacağım.Baba alkolik işsiz birçok karaktere bürünüyor.Ama bunları ispatlar belgem yok,şahidim yok.Çocukları gizlice kaçırsam olur mu?Çocuklarda onunla durmak istemiyorlar.Çocukları çocuk esirgeme yurduna verip geri alınca maaş ödüyorlar mı çünkü benim ekonomik durumum çok kötü .

Sayın Katılımcı,

-Aile Mahkemesine dava açarak çocukların velayetini isteyebilirsiniz. Davanın başında da tedbiren velayetin size verilmesini talep edebilirsiniz. Dilekçeniz ayrıntılı ve ikna edici olursa hakim tedbiren velayeti size verebilir. Ancak tedbiren de olsa velayet kararı çıkmadan çocukları gizlice kaçırırsanız suç işlemiş olursunuz.

- Ekonomik durumunuz kötü ise babalarından tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Bu talebinizi; aile mahkemesinde açacağınız velayet davası içinde de isteyebileceğinizi düşünmekteyim. Talebiniz: Çocukların velayeti + Çocuklar için tedbir nafakası ve iştirak nafakası olacaktır. Bu davada Hakim tarafından çocukların dinlenilmesini isteyebilirsiniz. Hakim çocukların yüksek menfaati gereği çocukları pedegod eşliğinde dinleyecektir.

-Çocuk esirgeme kurumunun koruyucu aileye verdiği her bir çocuk için yaşına göre 300-900 TL civarı bir ödeme yaptığını biliyorum ancak şartlar arasında anne ve baba olmamak şartı da var. Ayrıntılı bilgi için Çocuk Esirgeme Kurumuyla görüşmenizde fayda var. Ancak çocukları aldığınız zaman; oturduğunuz yere göre; Valilikten, Kaymakamlıktan, Belediyeden, Çeşitli vakıf ve derneklerden maddi ve ayni yardım isteyebilirsiniz.

-Sürecin her aşamasında bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna başvurarak bir avukattan hukuki yardım alabilirsiniz.

Kolay gelsin.