Mesajı Okuyun
Old 09-12-2011, 13:30   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Dikta
Merhaba sevgili meslektaşlarım.Ben DAÜ'de son sınıf öğrencisiyim.Devletler özel hukuku dersi almaktayım ancak bir sorunum var.

Vasıflandırma ve Bağlantı noktasının yorumu konularını bir türlü ayırt edemiyorum.Örneklerle açıklamalı bir şekilde yardımcı olabilecek bir hukukçu meslektaşım bana yardımcı olabilirmi lütfen....

Sayın Dikta,

Vasıflandırma, içinde yabancılık unsuru bulunan bir uyuşmazlığın hukuki mahiyetinin ne olduğu konusunda yapılan değerlendirme, meselenin hukuken nitelenmesidir. Mesela bir akdin ne akdi olarak kabul edileceği vasıflandırmaya ilişkindir.

Bağlama noktası, hukuken ne olduğu nitelenen (vasıflanan) uyuşmazlığa ilişkin olarak kanunlar ihtilafı kuralları uygulanarak, hangi hukukun uygulanağına, tabiri caizse ihtilafı hangi ülke hukukunun kazandığının belirlenmesine ilişkin ölçütleri ifade eden kavramdır. Ülke mevzuatları, kanunlar ihtilafının çözülmesi için birtakım bağlama kuralları koyarlar. İkametgah gibi, ehliyet gibi, taşınmazın olduğu yer gibi, şekil unsuru gibi...

İşte, uyuşmazlığın bağlama kurallarının işaret ettiği hukuka göre bağlandığı noktaya (hukuka) bağlama noktası denir.

Örnek: MÖHUK. Madde 9 - (1) Hak ve fiil ehliyeti= (bağlama konusu) ilgilinin millî hukukuna= (bağlama noktası) tâbidir.

Mesela, bu madde bir bağlama kuralı içermektedir. Buna göre, ehliyet bağlama konusu, kişinin milli hukuku da bağlama noktasıdır.

Kolay gelsin...