Mesajı Okuyun
Old 28-05-2012, 14:20   #61
Av.Can

Öncelikle başarılar diliyorum. Büro açmak ve başarılı olmak çok güzel bir duygu. Ancak günümüzde avukat sayısının fazlalığı nedeniyle çeşitli riskler mevcut. Mesele

-Kira vergi vs. borçları düşünürken acil ödeme yapmak gerektiğinden komik rakamlara ağır davaları üstlenmek zorunda kalınabilir.

-Hukuki sorunların bu kadar farklılaştığı bir çağda tek başına her şeyi bilmek mümkün olmadığından ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın hatanın kaçınılmaz olduğu. Sırf sizin hatanızdan dolayı zarara uğrayan bir müvekkilin zararını karşılamanın da vicdani zorunluluğunu taşımak.

-Avukatlık için gerekli olan bana göre zorunlu bazı şeyler var. Örneğin içtihat programı, sekreter vs. başlayınca ilerde olur diye başlayıp masraf olmasın diye bu durumu alışkanlık haline getirince atıl avukatlıktan kurtulamama.

Ben denedim.2 yılım dolunca büro açtım. Hep değerinden aza dava alıp ekip çalışmasından mahrum dava takibi evlendikten sonra evime ekmek götürmemi imkansız kıldı. Ben de kelimenin doğru anlamıyla kurumsal(vahşi kapitalist değil) bir büroda bu işi saygınlığına uygun yapmaya karar verdim ve şu anda babam gibi gördüğüm bir avukat abimin sahibi olduğu 30 yıllık bir büroda çalışıyorum. Burayı kendi bürom sayıyorum ve müvekkil çevrem de olduğu gibi buraya geldi. Burada çalıştıkça daha büyük davalar alabileceğimi ve daha çok para kazanabileceğimi düşünüyorum. 5 yıllık sözleşme yaptık ve şu an herşey çok güzel. Bürom varken kaçmaktan kovalamaya vakit bulamıyordum. Kimsenin ümidini kırmak istemem ama sanki kapitalizm yokmuş gibi davranmak da gerçekçi değil. Gidilen yol belli avukatlık önümüzdeki 10-15 yılda müthiş bir değişim gösterecek. Buna şimdiden hazırlanmak ve ona göre büro açma kararı vermek lazım. Tecrübemi paylaşmak istedim sadece.
Büro açma isteği varsa bunu en azından deneyin derim yine de.