Mesajı Okuyun
Old 02-04-2009, 18:04   #3
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan nihanbil
Merhabalar,

Müvekkilimin kimlik bilgileri kopyalanarak adına 8 tane telefon hattı alınmış. Sulh hukuk mahkemesinde menfi tesbit davası açtık. Görevsizlik itirazı var. Mahkeme tüketici mahkemesi görevlidir diyerek görevsizlik kararı verme eğiliminde. 4077 sayılı kanunda tüketici ile satıcı arasındaki ilişkilerden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin düzenlemelere yer verilmiş.Taraflar arasında bir hukuki ilişki olmadığı için tüketici mahkemeleri görevli değildir diye düşünüyorum. Abonelik sözleşmelerindeki imza müvekkile ait değil. Hatları kullanan da müvekkil değil. Tamamiyle sahte işlemlerle müvekkil borçlu hale getirilmiş. Bu konuda elinde kesinleşmiş mahkeme kararı ve / veya yargıtay kararı olan var mı ?
İşin ilginç yanı sulh hukuk görevsizlik verirse tüketici mahkemesine de başvuramayacağım, zira, dava miktarı tüketici mahkemesi görev sınırının altında. Tüketici sorunları hakem heyetine müracaat etmem gerekiyor. Hakem heyeti imza üzerinde bilirkişi incelemesi yapabilir mi ?

Sahte kimlikle yapılan aboneler telekom müdürlüğüne başvuru yapınca kimlik bilgileri inceleniyor. Eğer sahte olduğuna kanaat getirirlerse avukattan dosyayı istiyorlar. Bu yüzden ilgili kuruma müracaat yapmanızı öneririm.
Ayrıca ben de sizin gibi düşünüyorum. Menfi tespit davası hizmetin alınması ve sonrası ile ilgili bir durum olmadığından tüketici mahkemelerinin görevli olmadığını düşünüyorum. Dava miktarına göre sulh hukuk veya asliye hukuk görevlidir diye düşünüyorum.