Mesajı Okuyun
Old 16-09-2011, 13:18   #7
hukukbilgisi

Varsayılan Zekâ Türleri

Bilim dünyası, zeka türlerini keşfetmekte çok yavaş kalıyor değerli okurlar. Onca yüzyıl geçmiş bulabildikleri sadece; zihinsel zeka, duygusal zeka, ruhsal zeka... Bu yazıyı bilim adamlarına biraz gaz vermek için yazıyorum.

İşte gözlerden kaçan zeka türleri:

— Çapkın Zeka: Karşı cinsi ayartmada üstün başarı gösteren zeka türüdür. Bu zeka türü, burç yorumları, kahve falı, rüya yorumu, çiçekleri dili gibi konularda derin bir bilgiye sahiptir. 'Kadın ruhu anlayıcılığı ve kadın bedeni kullanıcılığı' onu diğer türlerden ayıran önemli bir özelliktir.

— Seyyar Zeka: Başkalarının duygu ve düşünceleriyle hayatını sürdüren kişidir. "Bir arkadaşım anlatmıştı", "Bir arkadaşımın başından geçmiş..." "Bir arkadaşımın babası bir keresinde..." gibi ifadelerle cümlelerine başlarlar... Halk arasında bu zekaya sahip olanlara "akbil zeka" dendiği de olur.

— Politik Zeka: Amacına ulaşmak için her türlü numaraya başvurabilen, partisini kapattırmamayı becerebilen, dokunulmazlıklarına dokundurtturmayan, "velev ki politik zekamız var, n'olur?" diyebilen zeka türüdür.

— Medyatik Zeka: Günlük olayları akıl ve eleştiri süzgecinden geçirmeden yorumlayan zeka türüdür.

— Müteaahhit Zeka: Boş bulduğu her alana villa konduran, boş alan yoksa ormanları keserek kendisine boş alan yaratan, imar ve ruhsat sözcüklerinden habersiz kondurukçu zeka türüdür.

— Türk Zeka: Kafasına estiğinde darbe karşıtı, kesesine estiğinde darbe yanlısı olabilen; haksız yere gol yediğinde ortalığı birbirine katan, haksız zam yediğinde gıkını çıkarmayan bir zeka türüdür.

— Direktif Zeka: Emir cümleleriyle yaşayan zekadır. "Televizyonu aç", "Musluğu kapa", Sofrayı kur", "Bacaklarını aç" türünden cümleler kurar.

— Dümen Zeka: Özellikle topluluk içinde dikkat çeken zeka türüdür. "Arkadaşlar, süper film gelmiş ona gidelim", "Ortaköy'de acayip güzel bir mekan açılmış oraya koşturalım" şeklinde cümleler sarf ederler.

— Teorik Zeka: Her şeyin en doğrusu bildiğini iddia eden ve fakat elini asla taşın altına sokmayan zeka türüdür. "Mirim, bu ülkenin acil bir muhalefet partisine ihtiyacı var, ama siyaset pis iş, ben girmem", "Kardeşim, güzel yazmışsın, ama romanının kurgusu bozuk, ben daha iyisini yazarım, ama vaktim yok", "Bu iş öyle yapılmaz böyle yapılır, birilerinin bu işe bir el atması lazım abi" gibi cümleleriyle kendisini tanırız.

— Asma Zeka: Sallandıracaksın üç beş kişiyi Taksim Meydanı'nda, bak nasıl düzeliyor işler, diyen zeka türüdür.

— Google Zeka: Hayata ilişkin hiçbir bilgiyi kafasında saklamayan, bilgi lazım olduğu zaman Google'a bakan zeka türüdür.