Mesajı Okuyun
Old 03-04-2009, 10:25   #31
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan madlock
AİHM'ye bu konuyu götürerek Türkiye uygulamasında adeta devrim yaratacak bu kararı alan meslekdaşımı yürekten kutlarım. Ayrıca kendim de dahil diğer meslekdaşların neden bugüne kadar bu haksız uygulamaya karşı savaşmadıklarını da sorgulamalarını tavsiye ederim. Bu noktada belki hakimler yasal düzenleme gereği bu talepleri reddedecekler ancak bu konunun Mahkemeler aracılığıyla Anayasa MAhkemesine götürülmesini sağlarsak olumlu netice alınabilir diye düşünmekteyim. Yıllarca davayı kazandıktan sonra kararı almak için müvekkilimizden bakiye harç parasını isterken bu mantıksızlığı izah etmekte zorlandık. Bakiye harç ödemek için mutfak masrafından vazgeçmek zorunda kalan insanlar tanıdım...

Sayın "madlock"

Anayasa Mahkemesi'ne gitmeden de çözüme ulaşılabileceğini düşünüyorum.

Yargıç, karar verirken Anayasa'ya, yasaya ve hukuka uygun karar vermelidir.

AİHS, iç hukukumuzun bir parçası olup, yasa hükmündedir.

Bu yasaya göre verilmiş ve yetkisi tarafımızdan kabul edilmiş bir ulusalüstü mahkeme kararı varken, AİHS m.6 hükmü ve ek (1) no'lu protokolü varken, aynen İzmir 4.Asliye Ticaret Mahkemesi Yargıçlarının yaptığı gibi, talep kabul edilebilir. Konunun AYM'ne taşınmasına bence gerek yoktur.

Yine de AYM prosedürünü önemsiyor, konunun AYM'ne taşınmasına sebep olan avukat meslektaşımızı ve yargıcı kutluyorum.

Selam ve saygılarımla...