Mesajı Okuyun
Old 01-03-2002, 22:00   #2
vefa

Merhabalar Fatma Hanım,
Bir kimsenin kendi malvarlığı üzerindeki haklarını kullanmasını hacir altına alınmadığı sürece önleyebilmeniz mümkün değil. Hatta öz evladı dahi böyle bir şeyi yapamaz.
Ancak bence birşeyi gözardı ediyorsunuz, baba mallarını satıp elde ettiği nakdi elbette bir yatırıma dönüştürecektir yani sonuçta yine miras olarak bazı değerler kalacaktır.
14 yaşındaki bir çocuğun hakları bu noktada babası tarafından bakılmak , eğitim masraflarının karşılanması vs.dir . Mirasa "hak" olarak bakmak yanlış bence... Sanırım siz annesi olarak onun geleceğini düşündüğünüz için böyle bir yorum getirdiniz ama bence babası da tek evladının geleceğini düşünecektir. Bir de : !"ayrılık durumlarında mallar elden çıkarılıyor demişsiniz . bizim hukuk sistemimizde mal ayrılığı geçerli . Yani eşin mallarını, eşinden mal kaçırmak maksadıyla satması diye bir durum söz konusu değil. Çocuktan mal kaçırmak istiyorsa (!) (ben bu duruma hiç rastlamadım,) satmak yerine daha profesyonel bir yol izlerdi. Bu yolu burda yazıp başkalarına kötü örnek olmak istemem

Eğer babanın mallarını elden çıkarma çabası suiidare boyutlarındaysa yani malvarlığı değerlerini tehlikeye düşürecek derecede mallarını ve evini kötü yönettiğinden söz edilebiliyorsa ancak o zaman çocuk velisi kanalıyla babanın hacrini ve vesayet altına alınmasını talep ederek haklarını koruyabilir diye düşünüyorum.
Hoşçakalın.

08-01-2001 20:13:43