Mesajı Okuyun
Old 13-12-2009, 22:50   #1
Av.GT

Varsayılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacağı

Sayın Meslektaşlarım;
İnsan kendi başına gelince, konuyu çok iyi bilse de, belki başka biri farklı bir şey söyler diye herkese soruyor.Benim sorunum şu;
Bir avukatın yanında staja başladım ve stajdan sonra birlikte çalışmaya devam ettik. 2 yıılık avukatım bir yılda staj 3 yıldır birlikteyiz. Staj yaptığım dönemde bu avukattın yanında bir katip bulunmaktaydı. Bu şahıs 15 yıldır bu işi yapmakta 7 yıldır da birlikte çalıştığım avukatın yanında avukat katipliği yapmaktadır. Staja başladığım günden beri katip olan şahıs tüm işi üstüme yıkmaya başlamıştır. Ben icra dairesinde çalışırken kendisi büroda arkadaşlarıyla oturmakta, filmler izlemekteydi.Birlikte çalıştığım avukat şehir dışındaydı. İcra da bir baktım ki; 6 ay önce ebligatlar iade gelmiş öylece dosya içinde duruyo, müzekkereler gönderilmemiş, taleplerin görüldüsü yapılmamış vs vs...Artık dayanamadım avukat döndüğü zaman katibin yanında bir bir herşeyi anlattım. Avukat hanım katibe sorduğunda cevap veremedi. Yapmam dedi.Her işi ben mi yapacağım dedi. Her işi ben yapacaksam (benim için) bu niye burada dedi. Birlikte çalıştığım avukat çok sinirlendi. Kendisine benim bir avukat onun ise katip olduğunu hatırlattı. Sen benim katibibmsin dedi. Benim işimi yapmak zorundasın dedi. Bunun üzerine katip ben de o zaman çalışmıyorum dedi çıktı ve gitti. Olaya ben ve sekreterimiz tanıktır. Şimdi kendisi avukata tazminatlarının ödenmesi için dava açtı. Sorun şu ki; dilekçesinde, maaşının 1.500,00 TL olduğunu söylemekte, avukatla öyle anlaştığını ama avukatın asgari ücret verdiğini, bu güne kadar da sürekli avukatı uyardığını ancak avukatın hala asgari ücret ödemesi sebebi ile işi bıraktığını beyan etmektedir. Bankadan kredi çekebilmek için, maaşının 1.500,00TL olduğuna dair avukatın imzalı dilekçesinin olduğunu söylemekte, bankadan istenilsin demektedir.Avukat böyle bir dilekçe hatırlamıyor ama önüme koyduğu talepleri okumadan imzalıyordum, sonuçta 7 yıldır birlikteyiz diyor. Bu şahıs avukatı vergi dairesine de şikayet etmiştir. Şimdi eksik ücretlerini de istiyor.İşimizi zorlaştıran böyle bir dilekçenin olması(Eğer gerçekten varsa)
Farklı bir görüş bildirecek meslektaşım olursa sevinirim...