Mesajı Okuyun
Old 23-10-2014, 10:15   #2
av.birlik

Sorunuzdan anladığım müvekkiliniz birinden bölünemez nitelikte bir pay alıyor ancak tapuda herhangi bir işlem yapmıyorlar. Sonrasında 6537 sayılı kanun ile 5403 sayılı kanun değişiyor ve taşınmaz payının intikali tapudan gerçekleştirilemiyor.Taşınmazların alım ve satımı resmi şekil şartına bağlanmıştır ve bu işlemin geçerli olabilmesi için resmi memur önünde yani tapuda yapılması gerekir. Medeni Kanununumuzun bu temel ilkesi değerlendirildiğinde bir taşınmazın sizin deyiminiz ile "alım-satım" işi ancak tapuda yapılmış olması durumunda mahkeme tarafından dinlenecektir. Gerek 6537 sayılı kanun ve gerekse de 5403 sayılı kanun ile bölünemez nitelikteki tarım arazilerinin paylarının satış işlemlerinde problemleri de beraberinde getirdi. Elinizde gayrimenkulün satış vaadi sözleşmesinin var olması iyi olur diye düşünüyorum. Pay bölünemeyecek büyüklükte ise intikali gerçekleşmezse en azından sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre bedel iadesini talep edersiniz. Ancak tarla yeter gelirli tarım arazisinin ekonomik bütünlüğe sahip olmayan kısmına denk geliyorsa satışı için Bakanlık izni almak gerekir. 5403 sayılı kanunla başlayan karmaşa 6537 sayılı kanunla yapılan değişiklikler ile de devam etmekte sanırım ben şuan bu işlerle ilgilenmiyorum ve tamamen teorik olarak konuşuyorum ve çok yardımcı olamıyorum ne yazık ki.Ancak Sayın erkol68, yapacağınız işlemleri ve sonuçlarını paylaşırsanız çok mutlu olacağım keza bu alan benim çok ilgimi çekiyor ancak şirket vekili olarak uygulama kısmını takip etmek pek mümkün olmuyor. İyi çalışmalar dilerim.