Mesajı Okuyun
Old 05-01-2008, 18:15   #10
legalist

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın ebrus.

Bana göre mesajınızda tartışılacak bir çok hususu dile getirmişsiniz.

Soru sahibinin mesajındaki şu alıntıya dikkat çekmek istiyorum.

1 Aylık raporu olduğuna göre Sayın legalist önemli bir rahatsızlık geçirmiş olmalı; geçmiş olsun diyorum. Ancak rapor süresinin bitiminden itibaren 1 ay daha geçmesine rağmen dava yenilenmemiştir. Bunun herhangi bir mazereti yoktur. Sayın Ali Ekmekçi de müvekkilin bir zararının oluşmadığını ifade etmiştir. Olası bir ceza davasında (Görevi ihmal/suistimal) bu husus önemlidir. Çünkü Yargıtay, müvekkilin zararının gerçekleşmesine bakmaktadır. Yazılanlar ceza davası için doğrudur.

Hakılısınız, bizim müvekkil adına masraf yatırma zorunluluğumuz bulunmamaktadır.Olaya devam ediyorum: Daha sonra ise, duruşmada bilirkişi ücreti için vekile süre verilmiştir. Ancak Sayın legalistin ifadesine göre, müvekkil masrafı getirmemiştir. Eminim böyle olmuştur ama kendisinin elinde bunu tevsik edecek belge yoktur.

Müvekkil yerine kendinizi koyun lütfen(Ya da vekalet ücreti davasında yapabileceği savunmayı tahmin edelim). Diyecek ki, "Benim için önemli olan bir davayı takip etmemiş, müracaata bırakmıştır. Hastalığı olsa da sekreterinin olmaması avukatın subjektif durumudur. Ayrıca 1 aylık raporu olmasına rağmen, davayı 2 ay sonra yenilemiş en azından 1 ay gecikmiştir. Bir sonraki duruşma bilirkişi ücreti için kendisine süre verilmesine rağmen, bana haber vermekte ihmalkar davranmıştır.Yine davanın uzamasına sebebiyet vermiştir. Ta ki, kesin süre verildikten sonra bana haber vermiş, bem de masrafı yatırmışımdır. Avukatlık özen ve güven mesleğidir. Bu aşamadan sonra benden , avukatıma güvenmem beklenemez."

Ne dersiniz?

Gerçekten mesleğimiz titizlik gerektiren meslektir.Sorumluluğu da çoktur. Bu nedenle dikkatli olmamız gerekmektedir. Evet masrafı cebimizden vermeyeceğiz ama kötüniyetli müvekkillere karşı önlem almalıyız. Ellerinden yazı almalıyız veya ihtarname çekerek durumu bildirmeliyiz.

Katılmadığım bir görüşünüz de budur. Davayı sonradan takip eden meslektaşımızı neden ayıpladınız bilmiyorum. Dosyada bir azil olmasına rağmen davayı üstlendiği içinse, siz de dahil hiç birimiz böyle davalar almamalıyız.

Müvekkil ile yazılı sözleşme yoksa, tartışmasız asgari ücret tarifesi geçerli olacaktır. Bunun miktarının ne olacagını da cevabınızda belirtmişsiniz.

Saygılarımla

sayın Suat Ergin,
öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. konun daha açık olması adına bir kaç noktaya daha değinmem gerekiyor.
müvekkilim bilirkişi üçretinden haberdardır.imza örneklerinin alınması için müvekkilim duruşmaya katılmış ve bu duruşmada hakim bilirkişi üçretinin yatırılmasına karar verdi.bilirkişi üçretinin yatırılmaması nedeniyle bir sonraki duruşmada kesin süre verdi. bu durumda cevaplarınızda bir değişiklik olur mu