Mesajı Okuyun
Old 27-02-2018, 10:21   #29
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan Düşünceler..

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Ama soru sahibinin de kendine göre hukuki dayanakları vardır. Talep mahkemeye bildirilebilir. Talep ret edilirse mevcut halinden daha kötü bir sonuç meydana getirmez.Diye düşünüyorum.

Katılıyorum.

Alıntı:
Yazan imsel
burada ben de şunu sorayım;
250 tl üzerinden staj ücreti için belirsiz alacak davası açtık.öninceleme yapılmadan değeri 5000 tl ye çıkararak bir dilekçe verdim.yalnız mahkeme bu dilekçeyi ıslah olarak belirtmiş.şimdi ıslah anacak tahkikat aşamasında olduğuna göre bilirkişiden geldikten sonra bedel arttırımı hmk 107/2 ye göre yapılabilir mi? o olmaz ise ıslah yapılabilir mi?saygılar
Burada yukarıdaki argüman daha net savunulabilirdi. Ancak Yargıtay ÜCRET ALACAKLARININ zaten BELİRSİZ ALACAK DAVASI OLMADIĞINI açıkladı. Bu konu net gibi.
Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
tarafların usul hukukunda dürüstlük kuralına uymak zorunda oldukları bu bağlamda HMK 107/2 ‘deki kesin talep sonucu yönünden artırma dışında 1 fıkradaki geçici talebin de gerçek değere yaklaşmak maksadı ile arttırılabileceği görüşümü ifade etmiştim.

Sayın Av.Mustafa Coşgun için VE genel olarak karşımıza çıkan belirsiz alacak davalarına konu edilebilecek alacak türlerinde; Yapılanın gerçek değere yaklaşmak olduğu ancak talep sonucunun tam ve belirli hale henüz gelmediği alınacak bilirkişi raporu sonrası oluşacak değer için belirli hale getirme dilekçesi verileceği söylenebilir.

İstinaf veya mahkeme ne şekilde değerlendirme yapar ancak uygulama ile ortaya çıkacak bir durum.

Mahkeme kendisi dava dilekçesinde belirttiğiniz değer çok düşük gerçek değere yaklaşın en azından demediyse ve davacı bedel artırımı yaptıysa derdini anlatmak zorunda kalacak, anlaşılacak mı? Muamma...

Davacı düşük bir bedel gösterip davasını açıkça belirsiz alacak davası olarak nitelendirdiyse; neden dürüslük kuralına aykırı davranmış olsun ki? Davalının cevabı dava konusu alacağın hiç doğmadığını belirtmesi dürüstlük kuralına aykırılık değil mi? Ki İşçi alacağı davalarında davaya verilen cevaplar çoğu zaman bu yönde oluyor. Fazla mesai yapmadı vs..

Açıkçası; Belirsiz alacak davaları usul ve esas açısından belirgin riskler içeriyor. Davacının lehine gibi görünen bu dava türü, çok bilinmeyenli bir denklem olarak Hukukta yerini almış durumda. Hepimize kolaylık ve şans diliyorum.

Saygılarımla