Mesajı Okuyun
Old 09-03-2015, 11:55   #1
Av.Gümüş

Varsayılan Satışa Arz Şerhinin Kaldırılması

Merhabalar,
Seneler önce Sulh Hukuk Mahkemesi'nin vermiş olduğu bir satış kararı var. Bu satış kararına istinaden işlemler başlatılmış ancak her seferinde gayrimenkul satılamamış. Her bir satış içinde tapuya satışa arz şerhi konulmuş.

Son olarak 2015 yılında ben satış istedim ve yeniden satışa arz şerhi konuldu. Fakat müvekkillerim kendilerine ait bir hisseyi 3. kişilere satmak istediğiklerini ve alıcı bulduklarını söylediler. Müvekkillerime ait bir diğer hisse ise mahkeme kanalı ile satılacak Dolayısıyla bende satışa arz şerhlerini kaldırmam gerekir.

Geçmiş ve düşmüş satışlar için kaldırmanın sorun olacağını sanmıyorum. Ancak kaldırılmasını talep ederken, tüm gayrimenkul üzerindeki "tüm satışa arz şerhlerinin kaldırılması" şeklinde mi talep açmalıyım. Yoksa kendi hissemi satmak için "satışa izin" şeklinde mi talepte bulunmalıyım kararsız kaldım. Uygulamada bunun yöntemi nedir?

Diyelim ki şerhleri kaldırdık. Müvekkillerim paylarının birini devrettiler. Gayrimenkul üzeridndeki geri kalan payları için aynı satış dosyasından satış işlemlerine devam edebilirler mi? Şerhi kaldırmak için satıştan vazgeçmek mi gerekir?