Mesajı Okuyun
Old 21-10-2011, 13:50   #2
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sayın Konuk,

Öncelikle çocuğunuzun özürlülük durumunun tespit edilmesi gerekir. Bunun için ise kabul görmüş tam teşekküllü bir hastaneden kurul raporu alarak çalışma gücü kaybının hesaplanması gerekir.

Bu raporu alırken maaş bağlanması mı, eğitim mi (fiziksel ve(ya) psikolojik rehabilitasyon) yoksa cihaz kullanımı için mi yani ne(ler) için aldığınızı da belirtilmelidir. Bunları belirtmeniz raporu kullanmada size gerekli olacaktır. Mesela sadece maaş için aldığınız raporla eğitim hizmetlerinden faydalanamazsınız.

Bu raporu alırken zihinsel, işitme gibi başka bir problem olup olmadığını da tespit ettirip varsa rapora işletmeniz haliyle lehinizedir.

Rapor sonucuna göre özürlü yakını aylığı, eğitim, cihaz kullanımı, vergi indirimi gibi birçok sosyal haktan faydalanabilirsiniz.

Özürlü yakını aylığı için herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalanamayan ve her türlü gelirleri ile nafaka yükümlüsü yakınlarından sağladığı yada sağlayabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması, muhtaçlık sınırının altında olan bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakınının bakımını fiilen gerçekleştirmek kaydıyla ödenen aylıktır. Bunun için raporla beraber bulunduğunuz yerdeki mülki amirlipğe ya da sosyal hizmetler kurumuna başvurabilirsiiz.

Eğitim için ise raporunuzla birlikte rehberlik ve araştırma merkezlerine giderek gerekli psikolojik ve fiziksel rehabilitasyon alması için talepte bulunabilirsiniz.

Belirttiklerinizden yola çıkarak çok kısıtlı bilgi vermiş olmanızdan ve parmakların tek tek muayenesi yapılmadan bir şey söylemek yanlış olur. Ancak 4 parmağın da tamamen olmadığını farz edersek %32 ile 49 arasında bir oran elde edilir. Bu fark da her parmağın hesaplaması ayrı ve hangi parmağın sağlam olduğunu bilemediğimdendir.

Ancak bu kadar geniş bir aralık ve muayene etmeksizin yorum yapmanın zor olduğu göz önüne alındığında öncelikle mutlaka rapor alarak buna göre hareket etmelisiniz.

Saygılarımla.