Mesajı Okuyun
Old 16-05-2008, 16:56   #5
Av.Nesrin

Alıntı:
UYUŞMAZLIK MAHKEMESİNİN KURULUŞ VE İŞLEYİŞİ HAKKINDA KANUN (1)

Kanun Numarası : 2247

Kabul Tarihi : 12/6/1979

Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 22/6/1979 Sayı : 16674

Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 18 Sayfa : 161

Alıntı:

Olumsuz görev uyuşmazlığı :

Madde 14 – Olumsuz görev uyuşmazlığının bulunduğunun ileri sürülebilmesi için adli, idari veya askeri yargı mercilerinden en az ikisinin tarafları, konusu ve sebebi aynı olan davada kendilerini görevsiz görmeleri ve bu yolda verdikleri kararların kesin veya kesinleşmiş olması gerekir.

Bu uyuşmazlığın giderilmesi istemi, ancak davanın taraflarınca ve ceza davalarında ise ayrıca ilgili makamlarca ileri sürülebilir.

Yargı merciince yapılacak işlemler:

Madde 15 – (Değişik: 21/1/1982 - 2592/4 md.)

Olumsuz görev uyuşmazlıklarında dava dosyası:

a) Ceza davalarında son görevsizlik kararını veren mahkemece, bu kararın kesinleşmesinden sonra doğrudan doğruya,

b) Diğer davalarda son görevsizlik kararını veren mahkemece bu kararın kesinleşmesinden sonra, taraflardan birinin istemi üzerine,

Sayfa 4

5163

Uyuşmazlık Mahkemesine gönderilir ve görevli mahkemenin belirlenmesi istenir.

Uyuşmazlık Mahkemesince yapılacak işlemler:

Madde 16 – (Değişik: 21/1/1982 - 2592/5 md.)

Uyuşmazlık Mahkemesi, olumsuz görev uyuşmazlığı ile ilgili dosyaların ilk incelemesi sırasında ve gerekli gördüğü hallerde ilgili Başsavcıların görüşünü de alarak, görevli yargı merciini belirten kararını verir.

İki Yargı yolu arasında oluşan olumsuz görev uyuşmazlığında süreyle ilgigli bir düzenlemeye raslamadım. İlgili maddeleri de o nedenle alıntıladım.Gözümden kaçmış olabilir mi diye.
Burada esas olan her iki yargı koluna mensup mahkeme kararlarının kesinleşmiş olmalarıdır.Yani kendi yargı yolları için kararın temyiz süresi ne kadarsa o süre geçirilecek.Daha sonra son görevsizlik kararını veren mahkemeye uyuşmazlık mahkemesine gönderilmek üzere dilekçe verilecektir.İşte buradaki süre belirsizdir. En azından benim için herhangi bir hak düşürücü süre yok gibi. Yani ben bulamadım.

Uyuşmazlık mahkemesinin kararı adli yargı yoluysa eğer karar uyuşmazlık mahkemesince tebliğ edildikten sonra Hmuk 193 gereği 10 gün içinde Adli mercie, idari yargı yoluysa eğer İYUK 8(emin değilim) gereği 30 gün içinde İdare mahkemesine dosyanın gönderilmiş olması gerekmektedir. Bu durumda dava ilk açılan davanın devamı sayılır yeniden harç alınmaz.

Olur da bu süreler kaçırılırsa harç ödenip yeni dava açılır. Ancak bu yeni davada yeniden görevsizlik verilmez ( der sn.Kuru)

Kolay gelsin.