Mesajı Okuyun
Old 25-01-2008, 16:10   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Yabancı Boşanma Kararının Tanınması (Türk Kökenli Alman Vatandaşı )

Merhabalar arkadaşlar.

Yakın zamanda bana getirilen, Alman Mahkemesinden alınmış bir boşanma kararında; boşanan eşlerden bayan tarafı Türk Kökenli Alman vatandaşı, koca ise Sudan vatandaşı. Türk kökenli Alman vatandaşı bayan Almanya'da yeni bir evlilik yapmak istemiş fakat evlilik için başvurmuş olduğu evlendirme dairesi, Almanya'dan almış olduğu boşanma kararını Türkiye'de tanıtmasının zorunlu olduğunu ve bu karar Türkiye'de tanıtılmadığı sürece yeni evliliğin mümkün olmadığını söylemiştir. Bunun üzerine müvekkilenin bana getirmiş olduğu Alman Mahkemesi kaarını tanıtmak için Alanya'da dava açtık fakat hakim, Türk kökenli müvekkilemin Alman vatandaşı olması ve Türkiye'deki nüfus kaydının kapalı olması sebebiyle, davayı reddetmiştir. Fakat ben İstanbul Aile Mahkemelerinde bu türden bir çok karar aldım. Hakim, hüküm fıkrasında; kararın tanınmasına ve nüfusa işlenmesine..., şeklinde karar veriyor. Ben de bu durumda nüfusa işlenmeyeceğini biliyorum ( Nüfus Hizmetleri Kanunu Madde 14 ) ama menfaati bulunan Türk kökenli Alman vatandaşına, sadece bu mahkeme kararı yetiyor. Çünkü buraya getirdiğinde tercüme ettirip ilgili makamlara sunması yapacağı yeni evlilik için engeli ortadan kaldırıyor.

Yargıtay kararlarında da, kanun hükümlerinde de bu tür tanıma davalarının reddedileceğine dair bir hüküm yok.

Benim görüşüm; Türk kökenli kişi yabancı vatandaşlık almış olsa da hukuki yararı sebebiyle bu türden bir boşanmasının Türkiye'de tanınmak zorunda olduğu yönünde. Bu konuda elinizde yüksek mahkeme kararı varsa ve gönderebilirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar.