Mesajı Okuyun
Old 01-03-2007, 17:18   #12
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan evlenen kadının evlendiği kocasının ilk eşinden olan çocuğunu evlat edinmesi

Merhabalar arkadaşlar;
Bana gelen şu anki mesele şöyle;
Türk kökenli Alman vatandaşı bayan, Türkiye'de bir bey ile evlenmiş. Bu beyin ölen ilk eşinden 6 yaşında bir çocuğu var. Bayan evlendiği beyi şu an Almanya'ya getirmiş durumda ve evlat edinme yolu ile bu beyin ölen eşinden olan 6 yaşındaki çocuğu da evlat edinerek Almanya'ya getirmek ister( yazın 6 ay boyunca çocukla aynı evde yaşamış). Evlat edinmeye ilişkin hükümlere baktım ama durumun biraz özellik arzettiğini görüyorum. Birinci sorun şu; olayı eşlerin birlikte evlat edinmesi kapsamına alamıyorum,ocuğun babası zaten bayanın evlendiği şahıs. İkinci sorun bayanın Alman vatandaşı olması. Bu durum bir istisna gerektirir mi ( yabancının Türk vatandaşını evlat edinme prosedüründe bir farklılık var diyebilir miyiz)? Şu çözüm yoluna yorumlarınızı merak ediyorum:
Bayan konsolosluktan mavi kart ( eski pembe kart) alsa bu yabancılık unsurunu bertaraf edebilir miyiz? Çünkü mavi karta ilişkin düzenlemeye göre; bu karta sahip izinle Türk vatandaşlığından çıkan şahıs, birkaç istisna dışında Türkiye'de kanunlar önünde normal bir Türk vatandaşı muamelesi görür ve bu doğrultuda da bir Türk vatandaşı gibi girişimlerde bulunabilir.
Yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar.