Mesajı Okuyun
Old 21-07-2009, 22:34   #17
Academic

Feminist Partinin parti programını ve vaadettiklerini, bunları gerçekleştirmek için ne gibi stratejiler belirlediğini görmek gerekiyor. Tabandan destek almayan bir partinin siyasi olarak bu ister Feminist ister başka bir düşünce hareketi olsun kalıcı olması söz konusu değildir. Tabandan destek alabilmesi için de Feminist hareketin belli bir düzeyde olması ve kadınların bunu sahiplenmesi gerekir. Fakat hala ortam ve koşulların buna çok uygun olduğu söylenemez. Görünen o ki kadınlar sadece kadın oldukları için ve kadın haklarını öne aldığı için bir partiye oy vermezler. Zaten seçim baraj sistemi nedeniyle muhtemelen meclise de giremez.Seçim ittifakı yapmak zorunda kalacaktır ki mevcut düzendeki ataerkil yapı temsilcisi siyasi hareketlerle yapılacak birleşimler oluşacak kendi tabanının da bölünmesine neden olur. Partiden ziyade dernekleşmek ya da kadın haklarına duyarlı politikalar üreten partilere sızmanın bu bu yollarla mücadele sürdürmenin çok daha yararlı olduğunu düşünüyorum. Başarısız girişimler ortam ve koşullar olgunlaştığında yapılması gereken ve o zaman başarılı olacak girişimlere de zarar verebilir. Bunun da dikkate alınması gerekmektedir bence.

Ankette oyumu kullanamadım çünkü ben de bir feminist partinin parti programını görmeden ona oy veremem.

Saygılarımla.