Konu: marka haczi
Mesajı Okuyun
Old 12-03-2009, 16:06   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Aydın,
Yazılacak müzekkerede önemli olan markanın tescil numarası ile (başvuru aşamasında ise başvuru numarası da olabilir) markanın taşıdığı ibarelerin açık ve anlaşılır olarak yazılmasıdır. Ben bu doğrultuda kendimce bir müzekkere örneği hazırladım ancak ne kadar doğrudur bilemiyorum. Bilen arkadaşlar da yardımcı olursa daha iyi olabilir

T.C.
...........
......... İCRA MÜDÜRLÜĞÜ
DOSYA NO : ...../.....

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ
MARKALAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Hipodrom Caddesi No: 115 – Yenimahalle/Ankara

Yukarıda esas numarası yazılı Müdürlüğümüz icra takip dosyasında alacaklı bulunan .........................'ne olan borcu nedeni ile borçlu .....................................adına Enstitünüz nezdinde kayıtlı bulunan ..../.... tescil numaralı "..................(var ise '+şekil yazınız')" ibareli markanın sicil kayıtları üzerine 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 19. maddesi uyarınca haciz konulmasına karar verilmiştir. Müdürlüğümüz kararı uyarınca, anılı markanın/markaların sicil kayıtları üzerine haciz şerhi işlenerek bu hususun yayınlanması; marka tescil belgesinin onaylı bir örneğinin Müdürlüğümüze gönderilmesi ve neticeden Müdürlüğümüze bilgi verilmesi rica olunur. ../../..

Alıntı:

556 SAYILI MARKALARIN KORUNMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN UYGULANMASINA DAİR YÖNETMELİK
Dayandığı Kanun Numarası ve Tarihi: Khk/556 - 27.6.1995

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 9 Nisan 2005 - Sayı: 25781

Hukuki işlemlerin başvurulara uygulanması
Madde 23- Bu Yönetmeliğin 18, 19, 20, 21 ve 22 nci madde hükümleri marka tescil başvuruları hakkında da uygulanır ve başvuru yayımlanmış ise bu hükümlerle ilgili işlemler de Bültende yayımlanır.
Marka tescil başvurusunun haczi veya rehni, marka başvuru işlemlerinin yürütülmesi için istenen belgelerin süresi içerisinde gönderilmemesi sebebi ile marka başvurusunun işlemden kalkmasına engel olmaz.

Yukarıda alıntıladığım yönetmelik maddesi uyarınca başvuru aşamasındaki markalara da haciz konulabilir. Borçlunuzun bir marka tescil başvurusu olup olmadığını da www.tpe.gov.tr adresinden araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla,