Mesajı Okuyun
Old 30-11-2008, 19:07   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Fiili tabloda olacak olan bana göre şudur:

Tarifelere uymak özellikle yüksek vekalet ücretleri içeren iş takiplerinde müvekkillerin ekonomik çıkarlarına ters düşecektir. Takibi olanaksızlaşan fakülte ve dolayısıyla ayın sonunu nasıl getireceğim endişesiyle bunalan ve bunalımları artan sayı ile paralellik taşıyan avukatlık camiasında, sizin çalışmayacağı asla düşünmeyeceğiniz oran ve tutarlarla çalışmaya talipli pek çok meslektaş bulunacak ve avukat değişiklikleri gündeme gelecektir.

Bir zaman sonra , olur da tarifelere uymaya icbar edici etkin müeyyideler müvekkiller bakımından da getirilir ise, avukat değişikliği de sorunu çözmeyecek, bu durumda imkanı olan kurum ve kuruluşlar kadrolu avukatlarla çalışmaya yönelecektir.

İşte tam da burada, meslek kuruluşlarımız ve Barolar Birliği nerededir, ne yapar ve ne işe yararlar sorusunu sormak gerekir.

Saygılarımla...

Sayın ve sevgili arkadaşım Şehper Hanım,

Ben bu gün niye anlatamıyorum derdimi?

Benim beğenmediğim ücret vs. falan diye bir şeyi nereden çıkardınız ki?

Bakınız, bu yönetmelik hükmü ve esasen avukatlık kanunu açıkça diyor ki: İster sözleşme yap istersen yapma hiçbir şekilde "Avukatlık ücret tarifesinin" altında bir ücret ödeyemezsin. Sözleşme Asgari ücret tarifesinden fazla bir ücret taşıyabilir ama altında bir ücret taşıyamaz. Taşırsa avukata farkı ödersin!

Burada vekil eden bakımından şahıs veyahut şirket ayrımı yapılmadığı gibi bordrolu avukat veyahut serbest çalışan avukat ayrımı da yoktur.

Bu itibarla bahsettiğimiz gibi bir çok şirkette maaş karşılığı çalışan avukat arkadaşlarımızın takip ettiği dava ve icra takipleri esas alınarak onlara ödenen maaşın hesaplanması (karşılaştırılması) neticesinde aradaki farkın avukata verilmesi gerekir... ki bu durum şirketlerin rahatsızlığına neden bir durumdur.

Bu ise maaşla çalışma formuna ne derece uygundur? Kanunun ana amacı bu mudur?

Biz avukat olduğumuz için bizim için güzel bir hüküm denilebilir. Ancak ciddi sıkıntılar doğuyor, doğacak...

Şirketler bu duruma formül aramaya başladılar...

Saygılarımla...