Mesajı Okuyun
Old 03-10-2011, 12:23   #138
Av.Nevra Öksüz

Sayın Metin,

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Öksüz,
Yorumda hangi lke ve yöntemle bu sonuca varabiliriz?

1.Eldeki verilerle, alacağın varlığının ve miktarının ilgilisi tarafından "tam ve kesin olarak" belirlenmesi (subjektif nedenler dışında) nasıl mümkün olamaz?
1.1.Yatırılan ilk ve sonraki teminatlar...
1.2.Yeniden değerlendirme oranında bu teminatların ulaştığı güncel rakam...
1.1. + 1.2. = Talep (Belirli alacak).

2.Olay bağlamında,alacağın belirlenebilmesinin "imkânsız" olduğunu kabule ilişkin bir objektif gerekçe ne olabilir?

Saygılarımla

Koyulaştırdığım bölümü (dava ikame ederken) davacının hesaplayarak alacağını -tam ve kesin olarak belirleyebilmesini-, davacıdan "hangi hukuki kurala mesnetle" bekleyebilirsiniz?

"...Alacaklının bu tür bir dava açması için, dava açacağı miktar ya da değeri tam ve kesin olarak gerçekten belirlemesi mümkün olmamalı ya da bu objektif olarak imkânsız olmalıdır..."

Somut olay bakımından objektif imkansızlıktan bahsedememek için: Milli Piyango bayii işletme vasıfları olan ve kendisiyle bu şekilde sözleşme yapılıp bayii işletimi verilebilecek olan/verilen ve daha sonrasında bu şekilde talepte bulunan herkesin, dava konusu alacağı -tam ve kesin olarak- belirleyebilmesi mümkün ise "objektif imkansızlık" yoktur (diye düşünüyorum ). Böyle bir beklentinin söz konusu edilemeyeceğini düşündüğüm için imkansızlık vardır şeklinde değerlendirme yapmıştım/yapıyorum. Sayın Dikici'nin belirttiği üzere "imkansızlık" demek fazla iddialı olabilir; lakin daha önce de belirtmiştim:

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
..."kendisinden beklenemeyecek" olması şeklinde değerlendirilmesi de sonucu değiştirmeyecektir...

Sizin söylediğiniz şekilde hesaplama yapılabileceği ve böylece davacının alacağı belirli kılma yetisinin var olduğunu kabul edersek; ben de "tüm destekten yoksun kalma tazminatı hesaplarının da formüle edilme şekli aynıdır ve hesap yapılabilir" derim; der miyim derim

Saygılar...