Mesajı Okuyun
Old 20-07-2007, 18:49   #9
adlig_recht

Alıntı:
Yazan justiz
"Hakkin kötüye kullanilmasi" mahiyetini tam anlayamayan arkadaslar icin kisaca ;
Tasinmaza meni müdahele davasinin, 2 dakikaligina park yerinizde yada kapinizin önünde parketmis ve bir daha oraya ugramasi belkide sifir ihtimal olan bir arac sahibine karsi kullanilmasinin yanlisligini izah etmeye gerek oldugunu sanmiyorum. Burda sayet ugradiginiz bir zarar varsa tazminat davasiyla talep etmelisiniz, ya da sözgelimi komsunuz düzenli olarak park yerinize parkediyorsa bu haksiz eylemin menini sözkonusu davayla talep edebilirsiniz.
Bu dava genel hükümler cercevesinde aciliyor ve tamamen yanlis parkeden kisiyi cezalandirmayi amac ediniyor. Davaci tarafin almis oldugu bir tazminat yok, ödenen para tamamen avukata gidiyor. Amac sadece dava acip karsi tarafi dava giderlerini öldemeye mahkum etmek.

Sayın justiz,

Hakkın kötüye kullanılmasının mahiyetini bildiğim kanaatindeyim.Ben hala bir kötüye kullanma göremiyorum.Sadece hakkı kullanma görebiliyorum.Dediklerinize değinecek olursak,anladığım kadarıyla size zarar veren birinin bir daha bunu yapma ihtimali yoksa yaptığı bu davranışı mazur görmemiz gerekiyor!!!Yani bir kişi benim bir hakkımı ihlal etse nasıl olsa bir daha etmez deyip şikayet etmemeli miyim?Bu işte benim bir çıkarım olması gerekmez.Bildiğiniz gibi bir suçlunun hapiste yatmasının mağdura doğrudan doğruya faydası yoktur ,bu durum mağdurun şikayet ederken hakkını kötüye kullandığı anlamına mı gelecektir?Nasıl olsa bir daha yapmaz deyip geçiştirmedi diye hakkını kötüye mi kullanmış olur?Bence olaya duygusal değil biraz daha hukuksal bakmalıyız.

Saygılar...