Mesajı Okuyun
Old 05-11-2008, 10:18   #1
av.onur

Mutlu alacağı parçalara bölerek ilamsız takip

Forumu dikkatlice taradım ancak ne internette, ne forumda ne de yargıtay kararlarında bu konuyu irdeleyen bir şeye rastlayamadım.

Diyelim ki alacaklının 500.000-ytl alacağı olduğu iddiası var.

Bu alacağı istediği kadar farklı sayıda ilamsız takip yaparak borçludan istemesinin kanunen bir mahzuru olabilir mi sizce?

Zira vekalet ücretinin kademeli oranlanması gibi bir hadise varken arada oldukça büyük farklar olacaktır.

Ben araştırmamda herhangi bir mahsur göremedim ve bence de olmaması lazım ama sanki etik olarak hatalı gibi...

Mesela aynı sebebi göstererek borçludan 50.000-ytl istediniz önce o da ödedi icra dairesine.

Sonradan yine aynı sebebi göstererek 50.000-ytl lik bir takip daha yapıyorsunuz. Burada borçluda eğer itiraz edersem inkar tazminatı yeme ihtimalim ilk takibe itiraz etmeden ödemem sebebiyle arttı endişesiyle itiraz etmesi de zorlaşacaktır. Düşünsenize takip ekinde aynı belgeler, aynı konu.

Bu şekilde de borrçlu haksız yere normalde ödemesi gerekenden fazlasını ödemeyecek mi? Kötü niyet? Toplam alacağa ödeyeceğinden daha fazla vekalet ücreti ödeyememe? Fikirleriniz nedir? Ya harçlar?

Ne dersiniz?