Mesajı Okuyun
Old 30-05-2002, 00:16   #15
Cest la vie

Mutsuz kaliteyi talep ediyoruz ama yine de kalite"siziz"(!)

Sayın Aristo..
Konunun tamamen eğitim sistemine kaydıgını görüyorum.. Bu iyi, ancak nedense bu konuda farklı dusuncelerdeymişiz gibi bir tutum sergilemişsiniz. Yaklasan finaller dolayısıyla pek ayrıntılı bir mesaj yazamayacağım.. Bu nedenle mesajımı konunun bütünlüğü içerisinde tekrar okumanızı rica edeceğim sizden. Hele ki 4. şıkta, tamamen aynı fikirdeyiz..
Birinci ve ikinciye gelince..
Alıntı:
-Nüfus artıyor,her ile bir üniversite ve buna bağlı hukuk fakülteleri mi açalım?Nüfus planlaması,sağlıklı bireyler yetiştirme,ekonomik ve kültürel kalkınma,kaliteli eğitim sistemi gibi kavramları sonra mı düşünelim?

Her ile bir üniversite.. Olabilir... Sağlıklı bireyler yetişebilir böylece.. En azından psikolojik olarak.. İşin özü arz-talep meselesi .. Tek sorun burada aslında.. Girerken talep çok arz yok, çıkarken de arz cok talep yok.. Neden? Buna cevap bulamıyorum işte..
Nufus planlaması.. Tabii ki.. Ama ya, emekli olması gerekenler? Ya yaş itibariyle emekli olması lazımken, geçimini sağlamak için haklı olarak calışmaya devam edenler? Bunun da cevabı yok..
Ekonomik ve kültürel kalkınma... Nasıl olacak? Nasılsa "o sektörde çalışan çok kişi var" diye kimse "YÜKSEK ÖĞRENİM(!)" görmese... Diploma gerektirmeyen işlerde cok daha az kazançla çalışsa.. Ve bir süre sonra oraya da talep olmasa.. Ekonomik kalkınma mı daha iyi işler, yoksa kültürel kalkınma mı? ÖSSlik bir soru işte.. Buyrun, çözelim hep birlikte..
...
Kalite konusuna gelince.. Haklısınız.. bir şey diyemem buna.. Ama bu kalite kriterleri tum üniversiteler için geçerli, daha önceki mesajlarınızda belirttiğiniz gibi, sadece sonradan açılan üniversitelerde değil.
Alıntı:
Hukuk fakültesi eğitimi, zannedildiği ve yaşandığı gibi bir bina dikerek içine üç beş tane öğretim üyesi koyarak ösym'den de 100-200 tane öğrenci alarak okutulacak on onbeş kitapla bitmez!..

İşte benim itirazım bu cumleyeydi.. Ve de ilk mesajınızdaki
Alıntı:
hukuk fakültelerinin sayıları neden çok artıyor?Üç tane adam gibi fakülte olsa yetmezmiydi?bu kadar fakülte kaliteyi nasıl sağlıyor?yeterli öğretim elamanlarına,gereki donanıma sahip mi?

ifadenizle birleştirince doğal olarak itiraz ettim.. Kalitesiz ve yetersiz oldugu düşüncesine nasıl vardıgınızı merak etmiştim.. Yani bir inceleme sonucu muydu bu yazdıklarınız yoksa tamamen önyargılara mı dayanıyordu..
işte itirazım bu yöndeydi..

Yozlaşmayı da tartışalım.. Ama eğitim olmadan yozlaşma nasıl önlenecek, onu çözebilmiş değilim.. Kaliteli eğitim.. Hepimizi isteği..

Ve..
Bu bağlamda Sayın Karadağ..
İstiyoruz.. Ama ne yapabiliriz? Kaliteyi talep etme kalitesi diyorsunuz.. Talep ediyoruz ama duyması gerekenler kulaklarını kapatmış durumda.. Çözüm öneriniz nedir? Bu sorumluluk bizdeyse, nasıl düzeltebiliriz? Peki, sorumlulugu grupça almışsak, grubun diğer üyelerinin sorumluluktan kaçması halinde neler yapacagız? Bu konuda da yol gösterirseniz memnun oluruz..

Sevgi ve Saygılarımla
Ahu