Mesajı Okuyun
Old 26-05-2002, 22:47   #8
aristo

sayın cest_la_vie,

İşte sizin anlattığınız olumsuzlukları ne yazıkki günümüzde yaşıyoruz.manzara önümüzde duruyor;

1- Toplumda kültürel ve bilimsel gelişimin yolunu niteliğine bakmadan olabildiğince yüksek öğrenim kurumlarını sayı olarak artırmakta görmek tamamen bir yanılgıdır.Bunun günümüzde örnekleri yaşandığı gibi çok tehlikeli sonuçları olacaktır.
2- İsteriz ki toplumumuzda yüksek öğrenim görme oranı %99 lara çıkmış olsun, Ancak ekonomik ve sosyolojik ilerleme sağlanamadan, altyapısız ve plansız eğitimin sakıncalarını bilmek gerekir.insanlarımızın,gençlerimizin hayatı ve duyguları sömürülmektedir.Diplamalı işsiz yaratmak marifet değildir.Bırakınız üniversiteleri, sekiz yıllık temel eğitimi bile doğru dürüst hayata geçiremedik,fakülte sayısını artırmak yerine öncelikle temel eğitimin insanca ve sağlıklı bir yapısını oluşturun bu gün bir çok yerleşim yerinde insanlar çocuklarını okula gönderemiyor,yol yok,köprü yok,para yok,öğretmen yok,bina yok,yakacak yok,sağlık yok,eğitim yok, yok yok
3- Ülkemizde ne yazık ki makro planda bir eğitim planlaması yok,bu görevi at yarışı mantığıyla ÖSYM sürdürmektedir. Günümüzde ekonomik durumu iyi olmayan insanlarında ne yazıkki yüksek öğrenim görme şansları giderek azalmaktadır.mezun olup iş bulmak başlı başına zaten bir dert olmuştur.
4- Hukuk fakültesi eğitimi, zannedildiği ve yaşandığı gibi bir bina dikerek içine üç beş tane öğretim üyesi koyarak ösym'den de 100-200 tane öğrenci alarak okutulacak on onbeş kitapla bitmez!.. arkadaşım sen hukukçu yetiştireceksin,hakim savcı,av, toplumsal sorumluluklarının ağır olduğu,hayati alanlarda çalıştıracağın insanları yetiştireceksin,bu kadar kolaymı?batıda ileri ülkelerde bu böyle mi? 4-5 senede hakim,avukat yetişir mi?