Mesajı Okuyun
Old 15-05-2002, 15:32   #5
metin karadag

Varsayılan ÇIKIŞ YOLU?

"ÇIKIŞ YOLU?"

Dile getirdiğiniz sorunlara katılmamak mümkün değil?

Ama bunlar sizinde dile getirdiğiniz gibi sorunların adı ve tanımı.

Sorunları doğru tanımlamak ve soruları doğru sormak; sorunları çözmek konusunda doğru yanıtı bulmak konusunda önemli bir adım.

Başka arkadaslar da sanırım sorunları daha da çeşitledirip zenginliğini artırabilir.

Benim ilgimi 5, 6, 7, 8, ve 9 sorunlarin oluşturduğu küme çekti diyebilirim.

Rahatça çözümünü de kendi içerisinde tasıyan sorun alanları bunlardır diyebilirim.

Burada dile getireceklerim doğrudan doğruya, şu an üniversite eğitimi alanlara dönüktür.

"Eğitim sürecinin öznesi / esası nedir?" diye konuyu yalınlaştıran bir soru sorarsak eğer yanıtı konusunda şöyle bir seçenek yapmak zorunda kalırız.

Eğitim neden vardır?;

Öğretecek bilgisi olanlar var olduğu için mi vardır?

Yoksa, öğrenme ihtiyacı/zorunluluğu duyanlar var olduğu için mi vardır?

Biraz "tavuk mu yumurta mı?" ikilemi gibi görünsede gercek neden, ikinci secenekten dolayı var olduğundan yanadır.

Hani bir söz vardır, "toplumlar layık oldukları yonetimlerle yönetilirler..."

Öğrencilerin de bir toplumsal anlamı olduğuna göre şunu da diyebilir miyiz?

Mevcut sorunların bizzat yaşayanları olarak öğrenciler; eğitimden neyi talep edebiliyorlarsa ona layık bir eğitim arz ile karşı karşıya
kaldıklarına göre; bu sorunlu alandan sorumlulukları oranında yetkin ve ergin davranış göstermediklerini iddia edebiliriz.

Özel / Vakıf üniversitelerinde öğrenciler, "ödediğim paramın karşılığında kaliteli eğitim istiyorum" diyebiliyorlarken, para burada yaptırım gücü olarak önemli bir işleve sahip olmaktadır.

Oysaki devlet üniversitelerinde "kaliteli eğitim talebi" doğrudan doğruya "talebin kalitesi ile sınırlı kalmakta" ve ortaya yaptırım gücü olmayan bir talep cıkmaktadır.

"Talebin kalitesinin sınırlılığı" yani "talepsizlik", yani "niteliksiz talep" bu kez dönüp eğitim kalitesini vurmaktadır.

Bu konuda uzun yıllar süren araştırmalarımız sonucunda Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin Mimarlık Eğitim ve Kültür Araştırmaları Mesleki Bilimsel Çalışma Kurulu olarak birkaç yıldır dünyada ilk kez bir modeli uygulamaya başladık.

Buna "Eğitimde Öğrencilerin, Kaliteyi Talep Etme Kalitesini Geliştirme Sistemi" adı da verilebilirdi.

Ama Mimari Stajda Rotasyon Programı adı verilmişti öyle de kaldı.

Bu çalışma sorunun sahiplerini, yani öğrencileri sürekli sorunun çözümünde aktif tutmayi sağlayan bir özelliğe sahipti.

Bununla ilgili dokumanları ve yazışmalari bu forum alanina daha önce aktarmıştım.

Bu konuda son dile getirebileceğim şey; tüm bu sorunları çözmeye gerçekten niyetli olan var mı?

Sevgi ve Saygıyla
Metin Karadag