Konu: ÖYP Nedir?
Mesajı Okuyun
Old 12-09-2011, 08:43   #3
Mehmet Akif GÜL

Alıntı:
Yazan Firebolt
Herkese merhabalar,

İleride akademik kariyer yapmak isteyen biri olarak, son günlerde gündemde olan bir konu hakkındaki merakımı gidermek için soruyorum: Nedir bu ÖYP? Henüz 2. sınıfı bitirdiğim için sanırım etrafımda çok fazlaca konuşulan bir konu değil akademisyenlik ve ÖYP. Araştırmalarımda da çok fazla net bir bilgi elde edemedim. Fakat anladığım kadarıyla sanırım bu konuda göz önüne alınan kriterler mezuniyet notu, ALES puanı ve dil puanı. Burada yer alan dil puanı hangi sınavla ölçülüyor, ve de mezuniyet notunun çok önemi var mı?

Akademisyenlik düşünen biriyim ve şu anda not ortalamam 2.69. İleride yükselir mi düşer mi onu da bilemiyorum ve açıkçası içimi bir korku saldı diyebilirim.

Bu konu hakkında bilgisi olan varsa eğer paylaşabilir mi?

Dil sınavı KPDS ve ÜDS için her notun %15'i diger sınavlar için (TOEIC vs)YÖK'ün belirttiği tablolara göre belli bir sınırı geçen notun dönüşümünün %15'i olarak hesaplanmakta. ÖYP'ye başburabilmek için herhangi bir ortalama sınırı söz konusu olmasa da ne kadar yüksek olursa o kadar şansınız artacaktır. %50 ALES, %35 MEZUNİYET ORTALAMASI VE %15 DİL PUANI hesaplamasıyla bulunan başarı puanı ile üniversitelerin açağı ÖYP kadrolarına başvurabilirsiniz. Yılda iki defa alım olmakla beraber üniversiteler güz döneminde kadroların çoğunu kullanmaktalar. ÖYP'nin size getireceği avantaj kadroyu hemen alıyor olmanızdır ve dolayısıyla maaşınızı ve gittiğiniz üniversitenin durumuna göre (doğu-batı) geliştirme ödeneğiniz. Kadroya yerleşirseniz dil puanınız 65'in altında ise mecburi dil eğitimi için görevlendirme alırsınız. 6 aylık dil kursu ve toplamda dil kursuna başladığınız süreyle başlayan 1 yıllık dönem içerisinde 50'nin altında kalırsanız kadronuzla ilişiğiniz kesilir. 65'i geçemezseniz ise ÖYP olanaklarından yararlanamaz normal araştırma görevlisi olarak devam edersiniz. Bu son söylediğimin anlamı yurt dışı imkanından faydalanamamaktır. Zira bu programdan 65 dil puanını kurs sonrası yahut kursa gitmeden geçenler yüksek lisansa başlamadan önce 3 ay süreyle doktorada ise 12 ay süreyle yurt dışına yollanmatadır. Son olarak yüksek lisans ve doktora ve dil eğitimi sırasında da maaşınız devam etmekle birlikte DMK'ya tabi olmaktasınız ve başka iş yapamayacağınızdan stajınızı yapmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca kadronuzun bulunduğu yer dışında yüksek lisans ve doktora yaparsanız eşit süreli olarak kadronuzda mecburi hizmette bulunmanız gerekmektedir, yurt dışında kalınan süreler için ise mecburi hizmet çift kat olarak hesaplanır. Fazla detayı olan bir konu özet bilgi vermeye çalıştım merak ettiğiniz bir nokta var ise yardımcı olmaya çalışayım.