Mesajı Okuyun
Old 04-06-2011, 11:00   #3
Admin

Ne amaçlı kullanacağınızı söylerseniz ona göre bir tavsiyede bulunabiliriz.

Ben kendi adıma tabletleri bilgisayar gibi kullanamıyorum, zira klavyeleri ve işlemci hızları bana hitap etmiyor. O nedenle tablet yerine küçük ekranlı bir dizüstü, hatta netbook'u internet bağlantısı vs. bilgisayar işleri için tablete her zaman tercih ediyorum.

Ama mesela seyahatlerde birşeyler okuyayım, seyredeyim, fazla yazma işlemi yapmadan internette bir iki siteyi ziyaret edeyim, bir yere yemeğe gittiğimizde çocuğuma oyun açayım, bizi taciz etmesin, bunları yapmak için de yanımda dizüstü taşımayayım diyorsanız, o zaman tablet tavsiye edebilirim.

Ancak dünya standardı olmasına rağmen, ipad'i bu anlamda ben kendi adıma tavsiye edemiyorum, zira o bence taşınabilir boyutlarda değil, bir tablet için çok büyük! Ipad taşıyacağıma ben kendi adıma aynı boyutta 10-12' ekranlı bir laptop taşırım ve ipad'le yaptığım herşeyin daha fazlasını, daha hızlı olarak onda yaparım daha iyi. (kişisel görüşümdür, kimseyi bağlamaz!). O yüzden 10 inch ve üstü ekranlı tabletleri ben kendi adıma tabletin olmazsa olmazı taşınabilirlik özelliğini yitirmeleri anlamında doğrudan eliyorum.

Samsung Galaxy tab ve onun akrabaları olan 7 inch ekranlı tabletler ise çok hoşlar gerçekten. Pantolon cebinize olmasa bile montunuzun cebinde her yere götürebilirsiniz ve yukarıda belirttiğim tüm tablet fonksiyonlarını da yerine getiriyorlar. Bu serinin en iyisi ise tartışmasız şekilde Samsung Galaxy tab. Eğer iyisi olsun diyorsanız, onu öneririm. Ama fiyatının pahalı olduğu da bir gerçek, hemen hemen aynı özelliklerde başka tabletleri galaxy tab'in 5'te biri fiyatına alabilirsiniz. Eğer çok kullanmayacaksanız, sadece arada sırada kullanılacak bir tabletim olsun diyorsanız bu daha düşük alternatiflilerden birini tercih edebilirsiniz. Mesela ben de poly pad var:
http://www.hepsiburada.com/Liste/polypad-100-android-7-tablet/ProductDetails.aspx?productId=bd760281&categoryId= 3008012
Süper bir cihaz değil ama arada sırada kullandığım bir araç olarak işimi görüyor. Daha yoğun kullanıyor olsaydım tercihim galaxy tab olurdu ama dediğim gibi ben genelde netbook/notebook'ları (küçük olanlarını) tablete hemen her durumda tercih ediyorum.