Mesajı Okuyun
Old 25-03-2009, 10:03   #27
av.baris

Sayın meslektaşlarım benzer bir olay benim elimde de mevcut öncelikle bulduğum yargıtay kararlarında imzalanmamış çek koçanlarının kıymetli evrak niteliğinde olmadığı bunun yanında ödemeden men yasağı imkanı varken mahkemeden çekin iptalinin istenmesinde hukuki menfaat bulunmadığından ve keşidecinin çek iptalini talep edemeyeceğinden dolayı çeklerin iptalinin istenemyeceği gerekçeleri ile davaların red edilmektedir. bunun yanında 28 şubat 2009 27155 sayılı mükerrer resmi gazete ile yürürlüğe giren 5838 sayılı Bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun'un 32. maddesi ile TTK 711/3 fıkrası yürürlükten kaldırılmış böylece keşidecinin ödemeden men yasağı kaldırılmış bulunmaktadır. Bankalar bu tarih itibari ile ödemeden men yasağının hukuki daynağı bulunmadığı gerekçesi ile ödemeden men yasağı kabul etmemekte hatta daha eskiden verilen ödemeden men yasaklarını da kaldırmaktadır. Şu halde anılan yasa değişikliği ile bir kanun boşluğu oluştuğunu düşünmekteyim. Her ne kadar keşidecinin çek iptali için dava imkanı olmamasına karşın artık çeki elinden rızası hilafına çıkan keşidecinin korunmasına ilişkin herhangi bir hukuki himaye kalmamıştır. Bu nedenle çek iptali için dava açmayı düşünüyorum burada kanun boşluğu oluştuğundan hakimden MK 2 çerçevesinde kanun boşluğunun doldurulması için hukuk yaratmasını talep edeceğim. Ancak hala şüphelerim var öncelikle benim olayımda kaybolan çekler imzasız çek koçanlarıdır. Mahkeme bu durumda da imzasız çekler kıymetli evrak olmadığından davamı reddedebilir endişesi vardır. Sayın meslektaşlarım bu sorunu aşmak için sizlerin önerilerinizi beklemekteyim. Birde açılacak dava da görevli mahkeme hangisi olacaktır. Teşekkür ederim.