Mesajı Okuyun
Old 13-10-2007, 16:34   #21
üye18721

Varsayılan Bankaların haciz müzekkereleri hakkındaki tutumları

Bir sene kadar önce bir ilamlı takibi icraya koydum. Ve yaklaşık 11 bankaya 89/1 gönderdim. Bir banka hariç hepsinden mezkur şahsın bankamızda hesabı yoktur cevapi yazısı geldi. Hariç diyorum, zira; A bankasının B ilçesindeki banka şubesine (borçlu B ilçesinde bu bankaya çok yakın bir yerde oturuyordu.) yolladığım 89/1'e karşı gelen cevabi yazıda bu şubede birden fazla; -diyelim ki; "Ali Kaşlı" adında mudisi olduğunu belirtiyor ve borçlunun kimlik bilgilerinin bankaya gönderilmesi isteniyordu. Örnekteki Kaşlı soyadını özellikle kullandım; çünkü borçlunun soyadı misaldeki gibi çok ender bulunan bir soyadıydı. Tam 2 sefer yine kimlik bilgileriyle beraber 89/1 gönderdim mezkur bankaya. En son gelen cevabi yazıda kimlik bilgilerinin gönderilmesi istenince -bu arada bir kaç ay bu yazışmalarla geçti- en son çare olarak 89/1 müzekkeresini mezkur bankaya elden götürdüm-kimlik bilgileriyle beraber- ve yetkili kişiden 89/1'le beraber kimlik bilgilerini de teslim ettiğime dair yazılı belge aldım. Biz size sonucu bildireceğiz dediler. Sonuç; gelen yazıda böyle bir kişinin adına bankada hesap olmadığı yolundaydı.Pes dedim kendi kendime; İcra kanalıyla 2 kez gönderdiğim kimlik bilgileri her nedense kayboluyor,borçlunun oturduğu semtte olan bankada, (ender rastlanan bir soyadı olan) yukarıdaki örnekte yazdığım üzre; Ali Kaşlı (misal) adında birden çok mudinin hesabının bulunduğu bildiriliyor ama kimlik bilgileri de gönderildiği halde şahsın hesabı yok deniyor. Sonradan duyduğuma göre bankalar mudilerini korumak amacıyla bu yönteme başvururlarmış. Bu konuyu araştırdım. Mezkur şubeye keşfe gidilebileceği ve hesapların ortaya çıkabileceği şeklinde bir bilgi edindim. Ama ne kadar doğru olur? Bu konuda bilgisi olan ve sonuç alan meslektaşlarım deneyimlerini aktarırlarsa sevinirim.Saygılarımla.