Mesajı Okuyun
Old 26-05-2007, 10:48   #7
av.ersen

Yeliz hanım, gönderdiğiniz kararı okudum.Teşekkür ederim.
ölen sigortalının parası, vakıfbank bankamatik kartı ile atm den çekiliyor.Uygulamayı araştırdım.Hastane yetkilileri ölüm olayı gerçekleştiğinde bunu kendilerine en yakın Nüfus Müdürlüğü'ne bildirmek zorunda.Olayda da böyle olmuş, hastane durumu bildirmiş,ölümün gerçekleşmesinden 2 gün sonra bildirilmiş. Nüfus müdürlüğü kayıtlarından araştırdım bu konuda " mernis ölüm tutanağı " adı verilen tutanak kayıtlarda gözüküyor.Yani ölümden iki sonra kayıtlara geçmiş,yine yaptığım araştırmada Nüfus Müdürlüğü'ndeki sistem gereği bu durum kişinin bağlı bulunduğu güvenlik kuruluşuna bildirilmekte, fakat bildirim zamanında oradaki memurca yapılmış mı bilemiyoruz. Yargıtay'ın benzer olaydaki kararından anladığım kadarı ile davanın aleyhimize bitme olasılığı yüksek. ancak takdir edersiniz ki, herkes iddiasını ispat etmeli şeklindeki genel hukuk normunun aksi bir durumla karşı karşıyayız.Yargıtay bu olayda ve demek ki benzer olaylarda bir karineden yola çıkarak, sosyal güvenlik kuruluşunu da koruyucu bir yaklaşım içerisinde.ama unutmamak gerekir ki, burada bu şekilde bir olayın gerçekleşmemesi için gerekli önlemleri almayan bankanın kusursuz olduğundan söz edilemez. birçok banka bu şekildeki olayları önlemek için ya kartlara süre koyuyor, yahut da kart sahiplerinin hayatta olup olmadığını araştırıyor. (müvekkilimin ölen sigortalı babasına ait evrakları kime teslim ettiğini net bilemiyoruz, bu konuyu kendisi ile görüştüm,yani bahsettiğiniz durumu bende düşündüm.Bu şahsı tespit edemedik, ama yine de araştırıyoruz.)
saygılarımla...