Mesajı Okuyun
Old 16-01-2007, 00:04   #7
yargıç isa

Kitap ........

Syn İrfan bey;
Bizde Türkiyede hukuksuzluk olduğu görüşüne katılıyoruz ama yazınız öyle bir içerikle yazılmış ki; sanki sorumlusunu bu sitede arıyomuş gibi bir hava veriyor. Hukuzsuzluğun apaçık olarak görülebildiği bir ülkede, özellikle hukukçulardan bunun aksini kanıtlamasını istemek ne derece mantıklı, anlamış değilim. Ama aksaklıkların doğru tespiti hakkında tez-antitez sunarak bunları somutlaştırabiliriz.
Alıntı:
a)Yasal düzenlemeler yeterli değildir.
b)Yasaları uygulaması gerekenler sorumluluklarının gereğini yerine getirmemektedirler.
c)Yasaları uygulamayan sorumlulardan hesap sorması gerekenlerin bazıları (Savcılar,Hakimler,TBMM)görevlerini aksatmakta yani Türk Milletinin kendilerine verdiği yetkiyi kullanmamaktadırlar.

a) şıkkındaki tespitinizde: yasal düzenlemelerin genel olarak yeterli ama toplumun bir adım önünde gittiği için uygulamaya elverişli olmadığı kanısındayım.

b) "Yasaları uygulaması gerekenler" değiminden sadece yargı organını kasdediyorsanız,isteselerde uygulayamazlar yada bir çeşit dolaylı yaptırımlarla karşılaşırlar. O yüzden ben uygulatması gerekenlerde sorunu buluyorum.

c) "Hakim, Savcılar görevini aksatmakta" değimi bence, "görevlerini yapabilecek ortamın oluşturulmaması veya bu ortamın oluşmasının önüne geçilmesi" şeklinde değiştirlmesi daha doğru olur. Ben hukuk öğrencisiyim ve hiç terreddütüm yok ki, her 10 arkadaşımdan 9 u yargıda görev alsa HUKUKSUZLUĞUN BOĞAZINI SIKAR. İnanmıyorum ki; bir hukukçu, kendi içinde kendi vicdanını susturacak bir neden bulmadan hukuku uygulamaktan kaçınsın, haksızlığa hukuka uygunluk karinesi versin.

Klasik bir laf vardır:"BUNLAR SİSTEMİN GETİRDİKLERİ. "Sistem kişiyi hiç olmadı bir şahıs yapar, tatminde eder, rüşvet alırsınız ama dürüstlüğünüzden de şaşmazsınız, torpil geçersiniz ama adaletliliğiniz de çoğu kişiye kök söktürür, yalan beyanda bulunursunuz ama namuslulukta da üstünüze tanımazsınız. Yani herşey bir günah keçisi bulmaya görsün. Bütün olanlar meşrulaşıverir gözünüzde. Sistem siyasi partilerin elinde. Yargıyı bağımsız kılmak siyasi partilerin elinde Siyasilerde halkın elinde. Millet olarak genelde hukuka inanan insanlar değiliz. Seçtiğimiz kişilerde buna paralel oluyor, Sonra yakınıyoruz. Bu yolda hepimiz sorumluyuz, herkes üstüne düşeni yapmalı diye düşünüyorum.

saygılarımla...