Mesajı Okuyun
Old 18-03-2010, 16:00   #21
Av.Suat Ergin

Varsayılan Kararların Eleştirisine Devam

Daha önce de sordum. Tebligatının usulsüzlüğü nedeniyle şikayet yoluna gidildiği ve şikayetin kabul edildiğini varsayalım. Eldeki tahliye davasında ne yönde karar verilecektir?

Alıntı:
Yazan Ben
HGK tebligatın usulsüz olduğunu kabul etmektedir. Tebligat 02.10.2003 tarihinde yapılmış, davaya cevap dilekçesi 19.02.2004 tarihinde verilmiştir. HGK bu tarihte tebligat yapıldığını da kabul etmiştir. Yani öğrenme tarihi bu tarihtir. Borçlunun temerrüde düşülmüş sayılabilmesi için 30 gün geçmesi gerekecektir. Bu da 21.03.2004 tarihi olabilecektir. Hani "her dava açıldığı koşullara göre görülür" dü.

Benim sunduğum HGK Kararına göre cevap dilekçesindeki tarih muttali olunan tarih olcaktır. Borçlu ne yapacaktır? Ya borcunu ödeyecek ya da borca itiraz edecektir? Tahliye davasına bakan hakim nasıl karar verecektir? Davaya "İtirazın kaldırılması ve tahliye" davası olarak mı bakacaktır? Cevap veren üye olur mu, bilmem ama ben bakamayacağını iddia ederim. Çünkü her dava açıldığı koşullara göre görülür. Muttali olunan tarihe göre, 30 günlük ödeme süresi geçmediği yani temerrüd oluşmadığı için tahliye davasının reddine karar verilecektir. E, Yargıtay'ın amacı ne o zaman. Hani usul ekonomisi?