Konu: yeşil alan
Mesajı Okuyun
Old 20-01-2008, 16:00   #1
alpercelep

Varsayılan yeşil alan

öncelikle herkese iyi günler.Sorum daha önceden forum alanlarında bir kaç kez tartışılmış. Fakat bizim problemimiz biraz farklı.Müvekkilin arsalarının olduğu yerlerden parselasyon çalışmaları yapılırken doğal olarak yeşil alan ayrılmış.Bu çalışma yapılalı uzunca bir süre geçmiş, yaklaşık 10 yıl.Bunca yıl kamulaştırma yapılmadan yeşil alan boş olarak durmuş, fakat bu yıl yeşil alana belediye tarafından hal binasına ek olarak depo yapılmakta.Müvekkilin isteği haliyle hukuka aykırı olan bu idari işlemi iptal ettirmek değil,kamulaştırma yapılmaksızın bu tarz bir yapının yeşil alana yapılması,yani kamulaştırma ücreti alabilmek.Şimdi arkadaşlar benim öğrenmek istediğim yeşil alanda müvekkilin de muhakkak payı olur mu?Çünkü kadastrodan buranın parsel numarsını almaya gittiğimiz vakit yeşil alanların tapuda parselinin gözükmediği yönünde bir cevap aldık,yeşil alanın ancak belediyenin imar planında gözüktüğü söylendi.Parselasyon çalışması yapılan yer yaklaşık 4 dönümlük bir yer belkide daha fazla,bu yerde ayrılan yeşil alanda müvekkile ortaklık payı sağlanmış olur mu?İmar uygulamasıyla ilgili bir hukukçu olarak çok bilgi sahibi değilim,bu nedenle tecrübeli olan meslektaşlarımdan yardım almak istedim.Sonuçta parsel numarası olmayan bir yere dava açarken etrafındaki parsellerimi belirticez.