Mesajı Okuyun
Old 04-08-2021, 11:26   #15
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av.M.Tayfun BAŞYİĞİT
Sayın TAÇYILDIZ, zaman o kadar hızlı geçmiş ki şuan ne yapıyor diye sitenize girdiğimde görüyorum ki doğru yolda ilerlemişsiniz. Şuan meslekte ikinci 6.ayımda stajımdayım. Sizin yıllar önce sorduğunuz soruyu ben size tekrar sormak isterim Meslek büyüklerime notumdur. Kullanıcı adımda Av. Ünvanını kullanma sebebim hesabımın kalıcı olarak bu isimle devam etmek niyetinde olmamdan kaynaklanmaktadır. Hadsizlik yapıp avukatlık ünvanını kazanmadığım halde koymak gibi bir niyetim hiç olmadı. Teşekkür ederim.

Meslektaşım öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Sizin yazınız ile bütün hatıralar gözümde canlandı bir anda. Daha önce yazılanları da tekrar okudum. Tekraren cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.

BEN STAJYER AVUKATKEN sorusunun cevabına gelecek olursak;
Bence en önemlisi vazgeçmemek. Ben staj toplamda 4 ofiste çalıştım. 1 gün çalışıp bıraktığım yerde oldu, 2 hafta çalıştıktan sonra işten ayrılıp tekrar dönüp yine ayrıldığım yerde oldu. Ama hiç vazgeçmedim ve sonunda gerçekten mesleği öğrendiğim avukatların yanında çalıştım. Birinin çalışma düzenini örnek aldım, diğerinin müvekkil ilişkilerini. Derken kendimce onlardan öğrendiklerimden bir harman oluşturarak mesleğe hazırladım kendimi.

Çok işyeri değiştirdiğimden ve gerçekten mesleği öğreneceğim yeri aradığımdan; staj sürecim biraz sancılı geçti. Ama bana iş verilmediğinde dahi boş durmadım. En büyük desteğimde bu TÜRK HUKUK SİTESİ ailesi oldu. Boş zamanlarımda dahi; buradaki meslektaş sorularına baktım, hiç bilmediğim konularda bile araştırma yaparak soruları cevaplamaya çalıştım. Ve inanın katkısını da gördüm. Burada bir soruya bilmediğim hale araştırarak verdiğim cevaplar bana yol gösterdi, aynı soru bir süre sonra dava olarak önüme geldiğinde cevabı zaten biliyordum.

VAZGEÇMEMEK en önemli tavsiye bence. Bunun dışında yanında çalıştığınız avukat çok mühim. İcra talebi dahi yazdırılmayan, haciz dışında işlem yapmayan stajyerler malumunuz. Çalıştığınız yerde iş öğrenmediğiniz düşünüyorsanız bir an bile durmayın, çıkın ve başka yer bulun. Size iş verilmiyorsa; gerekirse başının etini yiyerek avukatınızdan iş isteyin.

Benim staj dönemimden aldığım en büyük ders de; stajyerlerimi mesleği nasıl öğreteceğim oldu. Şimdi 6. stajyerim yanında. Ondan bir önceki stajyerim de ruhsatını aldıktan sonra benimle çalışmaya devam ediyor. Hepsi de memnun diye düşünüyorum, zira eski stajyerlerimin hepsi ile görüşüyorum. Biraz yoruluyorlar ama bir kere bile ellerinde dilekçeler (en az iki dosya) olmadan geçen günleri yoktur. Cezaevi görüşmeleri, toplantılar, arabuluculuk, duruşmalar, keşifler vb hepsinde yanımda bulunurlar. Oturur dosya tartışırız, gerekirse hakim savcı müdür ile bizzat görüşürler. Bunları anlatma sebebim de; bu şartları sağlamayan yerde stajyer avukatların çalışmaması gerektiğini düşünmem.

Sonuç olarak; BEN STAJYER AVUKATKEN hiç vazgeçmedim, hep öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye çalıştım. Sizlere de en büyük tavsiyem bu olur.

Tekrardan aramıza hoş geldiniz diyor ve meslek hayatınızda başarılar diliyorum