Mesajı Okuyun
Old 25-11-2010, 14:19   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.m.taçyıldız
Merhaba sevgili meslektaşlarım, üstadlarım

Hem anıların tazelenip tebessümlerin oluşması hem de ben ve benim gibi stajyer avukat arkadaşlarımın faydalanması için, bizim geçtiğimiz bu evreyi atlatmış büyüklerimizin;
Nasıl bir staj dönemi geçridiklerini?
O günler hakkındaki pişmanlıklarını?
Staj dönemlerinin bugüne katkılarını?
Yani kısacası stajın bugüne etkilerini belirten, birkaç cümle de olsa yorumlarını ve katkılarını bekliyorum.

Avukatlık stajımı 1990-1991 arası Bandırma'da yaptım. Anımsayabildiklerimi yazayım.

Adliye stajında:
- Savcılık ifadelerine, sorgulara ve duruşmalara önemli bir engelim olmadıkça hep girdim. İlginç gelen davaların dosyalarını inceledim, notlar tuttum, bu dosyalarla ilgili hakim ve Cumhuriyet Savcılarına sorular sordum.
- Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile olabildiğince diyalog halinde oldum. Sağolsunlar bilgi ve deneyimlerini esirgemediler.
- Kalem personelinden işleyişe dair çok şey öğrendim. Merak ettiklerimi hep sordum, sağolsunlar yanıtsız bırakmadılar.
- Adliyede bulabildiğim her dava türüne dair dosyaları inceledim, notlar tuttum, bu notlar ve örnek dilekçelerle kendime bir dosya oluşturdum.
- Aynı şekilde İcra Müdürlüğü'nde de her takip türünden dosya inceledim, örneklerle kendime bir dosya oluşturdum.
- Yargıtay Kararları Dergisi'ne abone oldum. Hatta o zaman eski sayıları da üzerinde basılı fiyattan toplu olarak satıyorlardı, 1985 yılından itibaren tüm dergileri almıştım. Her gün bir cildi yanıma alıyor, boş kaldıkça okuyor, yeni öğrendiğim konulardaki kararları işaretliyordum.
- Adliye stajındayken yanında staj yapacağım avukat Üstadımın bürosuna yalnızca çay içmeye ve sohbet etmeye gittim, adliye stajında Üstadın işlerini takip etmedim. Bu bana, zamanımı ve dikkatimi adliyeye ayırma olanağı verdi.

Avukat yanındaki stajımda:
- Yanında staj yaptığım avukat Üstadımın "çalışanı" olmadım. Bu bana, işin özünü bilmeden ve öğrenmeden rutin işlemler yapmak yerine, gerçekten staj yapma, araştırma, öğrenme olanağı verdi. Adliyedeki işlerin bir bölümünü takip ettim, hacizlere gittim, talep ve müzekkere yazmayı öğrendim, son üç ayda duruşmalara girdim vb. Avukatlıkla ilgili büroda mevcut işlerle ilgili her tür işlemi yaptım ya da yapılırken gördüm. Tüm bunları öğrenmek için yaptım, iş olarak değil. Bu nedenle staj sırasında ücret almadım, kendimi "çalışan" olarak değil, stajyer avukat olarak hissettim. (Ama Üstadımın maddi ve manevi desteklerini belirtmeden geçemeyeceğim.)
- Avukat Üstadımdan çok yararlandım. Müvekkilleri ile görüşmelerinde hazır bulundum, Üstadımın dikkatimi çektiği dosyaları inceledim. Dava, cevap, temyiz vb. dilekçeleri ve icra takipleri hazırladım; Üstadımın yanlışlığını belirtip üstünü çizdiği her satır, benim için öğrenme vesilesi oldu.
- Bilmediğim herşeyi önce araştırdım, bulamazsam sordum; sağolsun Üstadım her bilgi ve deneyimini benimle paylaştı.
- Avukat yanındaki stajda da notlarımı, dilekçe ve icra takipleri dosyalarımı yeni örneklerle zenginleştirdim. Mesleğe başladığımda, ilk yıllarda bu notların ve örneklerin bana çok yararı oldu.
- Staj sırasında avukat Üstadımdan öğrendiğim en önemli şey, asla "biliyorum" diyerek işe girişmemek (örneğin dilekçe yazmaya başlamamak); her işte önce usul, sonra esas bakımından yasal durumu incelemek gerektiğidir. (Büroda çalışan diğer genç avukatla birlikte hazırladığımız ve yetkili ya da görevli mahkemede hata yaptığımız için Üstad tarafından daha başlık kısmından çizilmeye başlanan birçok dilekçemizi şimdi gülerek anımsarım. ) Bu nedenle hala önce yasaya bakar, sonra konuşur ya da yazarım. Bu, birşeyleri gözden kaçırmanızı ve basit hatalar yapmanızı önleyeceği için, tüm stajyer avukatların alışkanlık haline getirmesi gerektiğini düşündüğüm bir yöntemdir.

Hata ya da pişmanlık örneği vermek gerekirse; staj bitiminde noterlik belgesi için başvurmadım.

Stajyer avukat meslektaşlarıma verimli bir staj ve başarılar dilerim.