Konu: yabancı dil
Mesajı Okuyun
Old 22-09-2006, 10:31   #20
ISIL YILMAZ

Mutlu

Sn.Evcara,
İngilizce problemini büyütmemek konusundaki görüşlere katılıyorum. Elbette, sokak dili ile hukuk dili farklı. Eminim ki siz Türkçe konuşurken de hukuk nosyonu almış olmanız nedeniyle diğer birçok kişiden ayrılıyorsunuzdur. Yapılacak şey bol bol metin okumak. Konuşma, yazma ve okuma ayrı ayrı çalışılmalı. Ben konuşma ve okumada zorlanmıyorum, ancak önreğin İngilizce sözleşme yazmayı zor buluyorum.

Mesela D.Wallace -T.Ansay'ın Introduction to Turkish Law kitabını edinin. Yavaş yavaş okumaya çalışın. Bu kitapta terminolojik sayılabilecek sözcüklerin Türkçe karşılıkları da parantez içinde verilmiş. Faydasını göreceğinize inanıyorum.

Bir başka konu da konuşma dilinde kullanılan sözcüklerin hukuk dilinde çok farklı anlama geldiği mitosu. Böyle olsa dahi bir problem yok aslında. İki anlamı da öğrenirsiniz ve konu hallolur.

Babamın bana söylediği bir cümle vardı, burada tekraralamanın vaktidir : " Dersten korkma, ders senden korksun"

Bilgi, yeterli çalışma ve azimle edinilebilir. Ben İngilizceyi 25 yaşımdan sonra kendi kendime öğrendim ve sözleşme müzakerelerini iyi kötü götürebiliyorum. Ben yaptıysam , herkes yapar diye düşünüyorum.

Endişelenmeyin, sadece çaba göstermek gerek.
Saygılar